← Späť

Krabie tyčinky: pochúťka alebo odpad?

Silvia Hadekováapr 15, 2018

Krabie tyčinky by podľa názvu mali mať niečo spoločné s krabom. Tí osvietenejší už pravdepodobne vedia, že opak je pravdou. S krabom majú bohužiaľ spoločný naozaj iba ten názov. Vyrobené sú totiž zo spracovaného rybieho mäsa (napríklad treska), ktoré sa zlisuje na kašu nazývanú surimi. Následne sa z nej tvarujú tyčinky. Ak si vravíte, že “nevadí, veď ryby sú zdravé a ich konzumácia sa odporúča”, sklameme vás.

Ani podiel rýb v krabích tyčinkách poväčšine nie je žiadna sláva. Tvoria okolo 35%. Zato éčkami, soľou a nekvalitnými rastlinnými tukmi s vysokým podielom omega-6 mastných kyselín sa väčšinou nešetrí. Vzniknutá hmota sa dochucuje napríklad krabím extraktom, alebo dochucovadlami. Nechýbajú ani farbivá, arómy, konzervanty, či zvýrazňovače chuti, medzi ktorými nechýba ani neslávne známy glutamán sodný. Ako vravím, pochúťka 🙂


Pozrime sa podrobnejšie na zloženie

Krabie tyčinky najčastejšie nájdeme v obchode pod názvom surimi tyčinky. Menšími písmenami je uvedená aj informácia o tom, že ide o rybie tyčinky resp. rybie mäso s krabou príchuťou. A pri tomto podozrivom fakte by sa malo začať vaše pátranie po zložení produktu. Pozrime sa teda na neho bližšie.

Za symbolickú cenu (0,62 Eur), ktorá by už sama o seba mala vypovedať o kvalite si môžeme v bežnom obchode kúpiť Vici Surimi – rybie tyčinky, chladené, 100 g s nasledovným zložením:

 • surimi 37 % (drvené RYBIE mäso 34%, stabilizátory: sorbitol, cukor, polyfosforečnany), voda, VAJEČNÝ bielok, škrob (obsahuje GLUTÉN), repkový olej, cukor, aróma (obsahuje KôROVCE a zvýrazňovače chuti: E 635), jedlá soľ, VAJEČNÁ zmes, stabilizátor: karagénan, farbivá: kyselina karmínová, paprikový extrakt

Podobné je to aj pri ďalšom produkte Radoma Preto Surimi rybie tyčinky hlbokozmrazené, 250 g za 1,39 Eur so zložením:

 • Voda, Surimi 22% (drvené rybie mäso 20 %, stabilizátory: sorbitol, polyfosforečnany, cukor), Pšeničný škrob (obsahuje glutén), Vaječný bielok, Repkový olej, Sójová bielkovina, Cukor, Jedlá soľ, Farbivá: kyselina karmínová, paprikový extrakt, E171, Stabilizátor: karagénan, Zvýrazňovač chuti: glutaman sodný, E627, E631, Aróma

Čo je na nich zlé?

Ako môžeme vidieť po prečítaní zloženia, podiel „ryby“ v krabích tyčinkách je skutočne nízky, nehovoriac o kvalite. Keďže rybie mäso je na tento účel spracovávané veľmi nešetrným spôsobom, nemá ani zďaleka takú výživovú hodnotu ako ryby samotné. Tyčinky obsahujú väčšie množstvo sacharidov a soli, čo určite odradí priaznivcov zdravého stravovania. Aj napriek tomu sú však často prezentované ako zdravá potravina, prípadne sú súčasťou rôznych diét. Dôvodom je nižší obsah tukov (cca 5%) a nižšia energetická hodnota. Surimi sa totiž vyrába z málo tučných rýb a navyše sa zmes premýva vodou, aby sa tuk odstránil.

Joga Víkend v Tatrách

11.5. - 13.5.
Kombinácia wellness, jogy s Adrianou Seidler, workshopov s našimi výživármi a relaxu v krásnom prostredí Grandhotela Praha****

Fakt, že má potravina málo kalórií, z nej však zákonite nerobí potravinu zdravú. Najmä ak obsahuje mnoho aditív ako napríklad sorbitol – látka, ktorá môže spôsobovať podráždenie a bolesti žalúdka, kyselina karmínová, ktorá môže vyvolať alergické reakcie alebo glutamán sodný, ktorý môže v niektorých prípadoch spôsobovať bolesti hlavy, či zvýšený krvný tlak. V zložení nájdeme aj pšeničný škrob, takže krabie tyčinky nie sú vhodné pre celiatikov.


Existujú aj dobré surimi?

Keď sa ma klienti – milovníci takýchto tyčiniek pýtajú, či sa dajú aj v tejto oblasti nájsť kvalitné produkty, rada by som povedala, že áno. Krabiu tyčinku z ozajstného kraba sa mi ale ešte bohužiaľ nájsť nepodarilo. Ak už to musí byť, vyberajte surimi tyčinky s čo najvyšším obsahom rybieho mäsa. Výrobok bez aditív budete hľadať márne, takže ak ste fanúšikom krabích tyčiniek, éčkam sa nevyhnete. Surimi pochádza z Ázie no bohužiaľ, ani ak chcete staviť na produkty z týchto krajín, veľmi si nepomôžete. V princípe sa zloženie veľmi nelíši.

Za výhody surimi tyčiniek možno považovať nízku cenu, ľahkú dostupnosť, jednoduchú prípravu, zaujímavú chuť a rôznorodé využitie. Možno ich pripraviť rozličnými spôsobmi a vytvoriť naozaj netradičné pochúťky.  Za zamyslenie však stojí, či tieto pochúťky naozaj stoja za to.


Recept na krabí šalát

Najideálnejším, hoci nie najrýchlejším, ani najlacnejším spôsobom, ako si pripraviť kvalitný šalát, je použiť mäso zo skutočného kraba, kde však nepoužijeme krabie tyčinky surimi.

Ingrediencie

 • 1 fenikel
 • 2 pomaranče
 • hrsť čerstvej mäty
 • 1 zrelé avokádo
 • 100 g  krabieho mäsa
 • 2 PL extra panenského olivového oleja
 • chili (voliteľné)

Postup

 1. Fenikel očistíme a nakrájame na tenké rezance.
 2. Polovicu pomaranča nakrájame na plátky, zvyšok odložíme na neskôr. Plátky pomaranča poukladáme na tanier a posypeme natrhanými lístkami mäty.
 3. Avokádo nakrájame tiež na plátky a pridáme k pomaranču spolu s feniklom a krabím mäsom. Pridáme chilli.
 4. Zo zvyšných pomarančov urobíme šťavu, ktorú premiešame s olejom a prelejeme touto zmesou šalát.
 5. Ochutíme s himalájskou soľou a čiernym korením.

Silvia Hadeková

Fitness, Výživa, Recepty

MOJE ČLÁNKY

FITNESSBOX

FIT POBYTY

Fight Camp – Zamerané na Box
pre začiatočníkov / mierne pokročilých
Hotel Altis****

Už od 129 Eur

Skvelá príležitosť ako sa naučiť základy bojových športov a zatrénovať si s tými najlepšími v krásnom prostredí Oravskej priehrady. Nácviky techník, kondícia, výživárske tipy, večerné ľadové korčulovanie a množstvo ďalších aktivít.

ZOBRAZIŤ DETAIL >

Joga Víkend v Tatrách
pre jogujúcich športovcov
Grandhotel Praha****

Už od 139 Eur

Ak chceš cez víkend zrelaxovať, no zároveň si poriadne zamakať, nič lepšie ako kombináciu wellnessu a power jogy uprostred krásnej tatranskej prírody nevymyslíš. Tu nájdeš obe tieto aktivity plus prednášky o strave, skvelé jedlo a 4-hviezdičkové ubytovanie priamo vo Vysokých Tatrách.

ZOBRAZIŤ DETAIL >

Joga pri mori – Sardínia
pre aktívnych dovolenkárov
Hotel Ancora*** - Sardínia 15.5.2018 - 22.5.2018

Už od 597€/osoba

Joga pri mori s cvičením jogy na ostrove Sardínia, v hoteli v nádhernom prostredí, so známou slovenskou inštruktorkou Vandou Gallo

ZOBRAZIŤ DETAIL >