← Späť

6 najväčších TRX hriechov

Lexi Koradyovámar 30, 2016

Sila, rozvnováha, flexibilita - toto všetko by vám malo TRX, teda tie žlto-čierne popruhy zavesené pravdepodobne aj vo vašom fitness centre, pomôcť rozvíjať pri správnom použití. Čo znamená „správne použitie“ sa síce do jedného článku natlačiť nedá, zmestí sa sem ale zopár tých najväčších chýb, s ktorými sa stretávam u svojich klientov alebo ich pozorujem u ostatných cvičiacich na TRX, pričom na ich odstránenie veľa úsilia netreba. Aké sú tie najčastejšie?

InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

1. Rýchly a nepripravený štart

TRX nie je stroj, ktorý váš pohyb navedie a obmedzí len na dráhu a obtiažnosť, v ktorej vie pracovať. Je to cvičebná pomôcka, ktorá dáva nespočetné možnosti tak v rozsahu, ako aj v náročnosti pohybu, no o to je viac potrebná príprava na jeho používanie. Začnite efektívne hneď od začiatku. Základom je nastavenie správnej dĺžky k príslušnému cvičeniu, lebo je rozdiel, či vykonávate napríklad príťahy na chrbát (kratšie popruhy) alebo cviky na nohy, ako napríklad výpady (dlhšie popruhy). Tiež nie je jedno z akej polohy cvik začínate. Overte si jedným, prípadne dvoma opakovaniami, či je váš sklon (t.j. náročnosť) cvičenia nastavený podľa vašich možností a schopností. Ak necítite, že zapájate vybranú partiu, zmeňte tento uhol, lebo aj centimeter vpred alebo vzad vie toto cvičenie uľahčiť alebo trochu pritvrdiť.


2. Pílenie zo strany na stranu

Medzi ľavým a pravým popruhom vášho TRX je malé očko (slučka), ktorá má za úlohu vyrovnávanie rozdielov dĺžky týchto strán. Táto slučka je ale len pomôckou na vyrovnanie, ten kto má za úlohu udržanie rovnováhy ste vy sami. Ak totiž nebudete držať rovnováhu a budete pri každom opakovaní píliť slučku zo strany na stranu, nielenže výrazne skrátite životnosť svojho TRX postupným predratím, ale tiež to je znakom, že nevyvíjate rovnaký tlak na rukoväte, resp. na záves pre nohy. Možný príčinami takéhoto pílenia môže byť neaktívny stred tela, ale aj výrazná silová prevaha jednej končatiny. Ak si uvedomujete, že pílite TRX, uistite sa, či je level cvičenia pre vás vhodný/zvládnuteľný a ako nie je, zvoľte jednoduchšiu verziu.


3.  Chvíľu makáte, chvíľu oddychujete

Krásne na všetkých cvičeniach s TRX je, že nemajú oddychovú fázu. Dá sa to síce tiež veľmi šikovne oklamať, lebo oddych je z diaľky len veľmi ťažko pozorovateľný, no asi si uvedomujete, že takéto klamanie vám veľmi neprospeje. Najlepším a najčastejším príkladom je cvik „Low Row“, teda príťahy zamerané na chrbát, kde sa pri nesprávnej technike vytiahnete až príliš vysoko (často švihom), kde sa lano na chvíľu uvoľní, preruší sa stále pnutie v TRX a v konečnom dôsledku telo stratí napätie.  Najlepším ukazovateľom, či sa dopúšťate tohto hriechu je napnuté lano, a to úplne pri všetkých cvičeniach a všetkých ich fázach.


4.  Prepadávanie panvy

Napnuté lano ale nemusí byť vždy zárukou správnej techniky, lebo kde jednu časť napnete, môžete povoliť niečo iné. Najčastejšie býva touto padnutou časťou tela práve panva, za ktorú môže uvoľnené svalstvo okolo stredu tela, tzv. Core a najčastejšou polohou sú cvičenia vo vzpore, podpore a cvičenia z nich vychádzajúce. Vždy si premyslite, ktorú partiu chcete precvičovať a ak vás pri vybranom cviku bolí niečo iné (vo vzpore napríklad drieková časť chrbta, prípadne predné stehná až bedrá), oddýchnite si, zmeňte obtiažnosť a až následne pokračujte. V opačnom prípade si koledujete o zranenie.


5. Odreté ruky, nohy, čokoľvek

Nejeden klient mi už povedal že nechce robiť kľuky s TRX, lebo mu to strašne odiera ruky. Ako som spomínala v bode č.1, TRX je výborná cvičebná pomôcka, ktorá vám dáva nespočetne veľa možností na prevedenie cvikov. Prečo si ale potom tie cviky neprispôsobiť tak, aby vás neboleli a nerezali tam, kde vás bolieť a rezať nemajú? Naozaj stačia malé centimetre v smere alebo rozsahu pohybu a aj takýto bolestivý problém je vyriešený. Kľuky na TRX? K odieraniu dochádza vo fáze vystierania do základnej polohy, kedy tlačíte ruky pred brucho, teda veľmi nízko pod úroveň ramien.  Úplne stačí, keď sa budete riadiť bodom 1 a sklon a smer tlaku si vyskúšate jedným – dvoma skúšobnými opakovaniami. Začnite s vystretými rukami pred hrudníkom a do tejto polohy sa po tlaku aj vráťte, nič zložité. Len sa prosím nerežte, na to TRX neslúži!


6. Rýchly a nepripravený koniec

Rovnako ako by mal byť pomalý začiatok každého cviku, by mal byť kontrolovaný a pripravený aj jeho záver. Aj keď vždy chcete makať až na hranici svojich síl, počítajte s tým, že neležíte na pohodlnej mäkkej lavičke alebo opretí niekde na stroji, ale často visíte či už hore alebo dole hlavou. Keďže je cieľom cvičenia na TRX zlepšovanie zdravia a nie jeho ničenie, dávajte pozor, aby ste v týchto visiacich, často veľmi náročných polohách náhle neuvoľňovali celé telo a vždy ukončili cvik počiatočnou polohou. Len tak viete zranenie obmedziť na úplné minimum.


Cvičenie na TRX má byť zábava a bola by škoda, keby ste si ho pokazili niektorou z týchto veľkých-malých chýb, ktoré viete odstrániť naozaj kedykoľvek, keď si na ne spomeniete.


Lexi Koradyová

FIT CAMP

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY