← Späť

Ako rýchlo schudnúť? Táto odpoveď sa vám možno nebude páčiť

Veronika Fabianovádec 12, 2018

Chudnutie je náročný proces a vyžaduje si veľa motivácie a úsilia. Vzhľadom na to je dôležité byť opatrný, koľko hmotnosti schudnete každý týždeň a aké kroky podniknete na dosiahnutie výsledkov. Ak sa pustíte do extrémnej diéty, môže sa stať, že budete vaše telo vystavovať príliš vysokému stresu. Dokonca vás to môže odradiť, čím priberiete späť všetko, čo ste schudli. A možno aj viac. Je to hazard so zdravým.


InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

Bez práce nie sú koláče

Strata hmotnosti je komplikovaný proces, ktorý nemožno dosiahnuť zázrakom. Keď sa nad tým zamyslíte, určite ste nepribrali zo dňa na deň a s chudnutím to bude podobné.  Dodržiavať diéty na chudnutie je fajn, pokiaľ to nejde do extrémov.

Treba si stanoviť dlhodobý cieľ a ísť si za ním postupne. U nováčikov neodporúčame robiť príliš veľa zmien naraz, to by vás mohlo odradiť. Zmeny by mali byť postupné a plynulé, aby sa človeku extrémne nezmenil život zo dňa na deň. Poraďte sa s odborníkmi na výživu a tak isto s osobnými trénermi, ktorí majú skúsenosti v tejto oblasti. Tí vedia nastaviť všetko tak, aby ste sa dopracovali k cieľu. Výnimkou nie sú ani zdravé recepty na chudnutie, ktoré zaručia postupné chudnutie a neprejdú do nezdravých extrémov.

Príjem nižší ako výdaj…

Základom je nesústrediť sa na krátkodobé diéty, ale nájdite štýlu stravovania, ktorý vám bude vyhovovať dlhodobo. Nemusíte mať hneď od začiatku jedálniček ako absolútny profesionál. Aj menšie zmeny vás dovedú do cieľa. Pri strate hmotnosti vždy platila a aj bude platiť rovnica – príjem kalórii musí byť nižší ako výdaj.

Ako ale zistiť, koľko kalórií by ste mali denne prijať a ako si to ustrážiť?  To všetko si môžeš dopodrobna naštudovať v predošlom článku o nastavovaní jedálničku.


Zázrak v pilulke neexistuje

Príliš veľa ľudí má mylnú predstavu o tom, že zapijú tabletky na chudnutie niekoľkokrát denne a budú vyzerať do konca mesiaca ako z časopisu. V skutočnosti to takto naozaj nefunguje. Tu je niekoľko spôsobov, ako mnoho ľudí zlyháva pri užívaní doplnkov stravy. Nezmenené návyky na stravovanie Užívať tabletky na spaľovanie tukov neznamená, že môžete zvýšiť príjem potravy. Veľa ľudí ich berie bez toho, aby zmenili svoje stravovacie návyky. Chyba. Tu skratka jednoducho neexistuje. Klamať sa predstavou, že to tabletky na chudnutie všetko vyriešia, je ľahké, no nevypláca sa to. Ak sa pýtate, ako rýchlo schudnúť, musíme vás sklamať. Väčšinou je to na úkor zdravia, lebo iba postupné chudnutie je správne. Rôzne doplnky stravy môžu byť na dobro veci, no stále sú to len doplnky.

Bez správnej životosprávy sa váha nezmení. Nedosiahnutie dostatočnej fyzickej aktivity Niektoré doplnky stravy na chudnutie možno prinesú zvýšenie energetického výdaju tým, ako telo metabolizuje potraviny na energiu. Bohužiaľ, veľa ľudí si v skutočnosti neuvedomuje výhodu fyzickej aktivity, ktorá ma v kombinácii s vyváženou stravou na stratu hmotnosti najväčší vplyv.  Týmto prichádzame k záveru, že by ste mali zvážiť, či investujete peniaze do „zázračných piluliek na chudnutie“ alebo radšej zveríte svoje zdravie do rúk odborníka. Ten vie pripraviť aj unikátnu diétu na chudnutie presne pre vás.

V opačnom prípade by ste, rovnako ako pri zázračných tabletkách, mohli naletieť aj na zázračné chudnúce fitness metódy. Fólia okolo brucha, “múmiový” zábal, ktorý vás popri chudnutí ešte aj detoxikuje, prístroje, kde spálite za 50 minút ľahkej aktivity 2500 kalórii, a podobne. Ľudia chcú rýchlo schudnúť a teda sa im to fitness priemysel bude snažiť predať. V tomto prípade je to ale len a len o peniazoch.

https://www.instagram.com/p/Bqg6xlqgAfp/


Silná hlava = silné telo

Ak cestu za vysnívanou postavou myslíte vážne, treba sa vedieť správne motivovať. Zakúpte si členstvo vo fitness centre, objednajte si trénera a choďte do toho! Možností je mnoho. Cvičte osamote alebo si vyberte skupinové cvičenia. V dnešnej dobe sú možnosti neobmedzené. Presvedčte kamaráta alebo kamarátku a začnite cvičiť spolu, poprípade navštevujte spolu rôzne skupinové cvičenia, kým nenatrafíte na niečo naozaj návykové, čo budete robiť s radosťou.

Sledujte svoj progres. Zaznamenávajte svoj úspech či už meraním obvodu, telesnej váhy, percent tuku alebo sa pravidelne fotografujte. Tieto malé víťazstvá vás budú hnať vpred. Aj keď nevidíte výsledky po každom dni, na týždňovej či mesačnej báze už budú plody vašej práce vidieť výraznejšie. Udržať si pozitívne myslenie je veľmi dôležité.

Má vás strava v hrsti alebo vy ju?

Majte pod dohľadom vašu stravu. Ak chce niekto schudnúť, mal by si byť vedomý všetkého, čo denne je a pije. Najefektívnejším spôsobom ako to urobiť, je zapisovať si každé jedlo do mobilnej aplikácie. Jedine tak budete mat prehľad o tom, koľko kalórií prijímate. Stanovte si svoju diétu na chudnutie a držte sa jej.

Ak sa jeden deň pošmyknete, nezahadzujte celý svoj úspech za hlavu. Pokračujte od nasledujúceho dňa a hlavne sa nevzdávajte! Chudnutie naozaj nie je o niekoľko dňovej diéte, ale o celkovej zmene životného štýlu. Preto si musíte nájsť spôsob, ktorý vám bude vyhovovať do konca života a výsledky sa už dostavia. Viac o tom, čo robiť, aby ste nestagnovali, sa môžete dočítať v článku zameranom vyslovene na cvičenie a motiváciu.


Veronika Fabianová

FIT FABRIK

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY