← Späť

Ako začať cvičiť? Týchto 7 tipov Vás nakopne

Peter Patáknov 8, 2017

Už ste určite počuli, že existuje veľa skvelých dôvodov na cvičenie – od zlepšenia zdravia, spánku, nálady, a energie až po zmiernenie príznakov úzkosti, stresu a depresie. Áno, treba sa hýbať, príliš veľa sedíme, tieto až klišoidne znejúce vety isto počúvate z každej strany aj vy. Napriek tomu sa vám nedarí zaradiť cvičenie do svojho harmonogramu, posúvate termín začatia opäť po Novom Roku a ako prvé vám hneď naskočia myšlienky typu: som príliš unavený, príliš starý, príliš tučný, nemám kondičku ani čas na cvičenie alebo jednoducho len cvičenie nenávidíte, lebo ho považujete za bolestivé. Väčšinu z nás delia od pravidelného cvičenia práve tieto mentálne bariéry. Prinášame vám 7 tipov ako začať cvičiť a urobiť z toho zvyk, bez ohľadu na váš vek alebo kondíciu, aj keď ste nikdy v živote necvičili.


InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

1. Nájdite si niečo, čo vás bude baviť opakovane

Keď je reč o cvičení, neexistuje žiadne „najlepšie cvičenie“. Vyberajte si také aktivity, ktoré vás robia šťastnými. Ak sa na tréningu necítite príjemne, alebo si pripadáte nemotorne, pravdepodobne sa tam už druhýkrát neukážete. Nevyberajte si aktivity ako beh alebo návšteva fitka len preto, lebo je to prvé čo každému napadne, keď sa povie cvičenie alebo ako sa dostať do formy. Namiesto toho si vyberajte činnosti, ku ktorým inklinujete a sú podľa vášho vkusu. Povedzte si, že mesiac poskúšate rôzne formy cvičenia, dáte im šancu minimálne dva–trikrát a uvidíte, čo vás najviac chytí za srdce. Na výber máte naozaj nespočetné množstvo aktivít 🙂


2. Odstráňte prekážky / Plánujte

Ak chcete chodiť pravidelne cvičiť, musíte si to poriadne naplánovať. Keď to už budete robiť, myslite na všetko, čo by  vám  mohlo znemožniť cvičenie a pripravte sa na to. Máte tendenciu ráno nestíhať? Zbaľte si veci už večer predtým a viete, že ste pripravení vyraziť na ranné cvičenie hneď ako vstanete.  Alebo sa vám stáva, že často vynecháte poobedný/večerný tréning, ak idete po robote najskôr domov? Zoberte si so sebou veci na cvičenie už do práce, po práci si vychutnajte dobrú kávu a na výkon sa pripravte už tam. Taktiež si plánujte cvičenie podľa vášho biorytmu. Napríklad ak nie ste príliš ranné typy, vstávať skoro ráno a ešte odcvičiť bude pre vás peklo. Namiesto toho zvoľte tréning po práci, kedy viete, že zo seba vydáte maximum.


3. Začnite zľahka

Čím väčší je váš cieľ, tým je väčšia pravdepodobnosť, že zlyháte, budete frustrovaní až to nakoniec vzdáte. Preto je lepšie začať s jednoduchými, možno až banálnymi cieľmi, o ktorých ste presvedčení, že ich dosiahnete. Práve dosiahnutím takýchto menších cieľov budujete svoje sebavedomie aj odhodlanie pokračovať, lebo dosiahnutie akéhokoľvek cieľa = progres. Postupne si môžete dovoliť byť na seba tvrdší a vytyčovať si náročnejšie ciele. To isté platí aj pre tých, ktorí sa kedysi hýbali na pravidelnej báze, no už sú to týždne, mesiace, roky čo necvičili, a myslia si, že začnú tam kde skončili. Kondička im neodišla zo dňa na deň a takisto ju ani zo dňa na deň nenaberú, preto treba začať pomaly, zľahka a postupne.


4. Hýbte sa viac v priebehu celého dňa

Ak neviete ako začať s cvičením a nijakým spôsobom sa vám nedarí naštartovať alebo si neveríte, skúste zaradiť viac pohybu v priebehu dňa. Hovorím o drobných intervenciách v každodennom živote. Ak je to možné, choďte do práce pešo alebo minimálne zaparkujte na vzdialenejšom parkovisku a ten kúsok prekráčajte. Či v práci, alebo doma uprednostnite vždy schody namiesto výťahu. A to zakaždým, aj keď vybehnete iba niečo vybaviť či na obednú pauzu. Ak niečo potrebujete od kolegu, ktorý sedí vo vedľajších dverách, nevolajte mu ale prejdite sa za ním. Takto si viete počas dňa „nahnať“ aspoň nejaký pohyb a postupne vyjsť na 6 poschodie peši bude pre vás bezproblémové. Sami uvidíte, že keď sa začnete hýbať, budete sa chcieť hýbať ešte viac.


5. Motivujte sa kúpou oblečenia, pomôcok

Aj drobné radosti ako kúpa oblečenia na cvičenie vás môžu podnietiť ísť čím skôr cvičiť a vyskúšať ho. Ak sa chcete zapísať na bežecké tréningy, bežte a kúpte si nové, kvalitné bežecké tenisky, s ktorými bude behanie hneď krajšie. Rovnako môžete investovať do vecí ako sú nová joga podložka, boxerské rukavice, plavky, bicykel, a podobne. Ak si najradšej zacvičíte doma, môžete sa vybaviť dvd-čkami alebo rôznymi knihami, kde sa dočítate ako začať cvičiť doma alebo ako začať cvičiť s vlastnou váhou.


6. Nájdite si kamoša na cvičenie, nejakú hodinu alebo skupinu

Ľudia sú sociálne tvory, preto vyhľadávajú spoločnosť. Ak je vás viac, ktorí sa usilujete o rovnaké ciele, pomôže vám to na jednej strane s motiváciou a na strane druhej bude cvičenie omnoho zábavnejšie. Ak sa začleníte do skupinoviek, spoznáte nových ľudí a vzájomne sa budete v cvičení podporovať. Niekedy fungujú aj stávky s kolegami alebo šéfom, ktoré vás môžu nakopnúť. Skrátka, ak sa dohodnete alebo sľúbite niečo druhej osobe (napríklad, že s ňou budete chodiť cvičiť), snažíte sa to dodržať, pretože nechcete niekoho sklamať a ste viac nútení tento záväzok neporušiť.


7. Stanovte si cieľ s termínom

Akýkoľvek je váš zámer začať s cvičením, je dobré ujasniť si, čo chcete dosiahnuť. Ešte lepšie, keď k tomu priradíte aj nejaký konkrétny dátum, do ktorého by ste chceli daný cieľ splniť. Samozrejme vaše očakávania musia byť reálne, nie prehnané. Inak sa stane, že žiadny cieľ nesplníte a cvičenie zavesíte na klinec. Či už si stanovíte koľko a dokedy chcete schudnúť, alebo si vytýčite, že chcete urobiť napr. zhyb či kľuk, preplávať 200 metrov bez pauzy alebo zabehnúť súvislých 5 kilometrov, to je len na vás. Akonáhle k tomu ale priradíte určitý dátum, podvedome budete tlačený a nútený sa svojho predsavzatia držať.


Prečítajte si ďalšie užitočné tipy


Peter Paták

CVIČISKO

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY