← Späť

Prečo sa nespoliehať na Body Mass Index (BMI)

Lexi Koradyováapr 22, 2018

BMI je spôsob merania, ktorým zvyknú ľudia zisťovať, či sú fit alebo nie. Meranie stavu a výsledkov je niečo, čo vám odporučí každý rozumný tréner. Veď všetci, čo začnú brať plnenie svojich cieľov vážne, by sa mali zamerať aj na sledovanie svojich výsledkov, nie? Spraviť počiatočné meranie, pokračovať s tým neskôr v priebehu tréningového procesu a taktiež na konci nejakého strednodobého cieľa. Len tak bude možné jednoznačne posúdiť vhodnosť daného režimu a prípadne ho prispôsobiť. Je ale BMI naozaj tým najvhodnejším nástrojom alebo existujú aj presnejšie metódy?


InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

Výpočet BMI

Pokiaľ sa rozprávame o hmotnosti človeka, najčastejšie ju štatisticky klasifikujeme ako podvýživu, normálnu hmotnosť, nadváhu a obezitu. S týmito pojmami pracuje aj index telesnej hmotnosti BMI (body mass index). Toto meranie je veľmi jednoduché a na jeho výpočet potrebujeme poznať len výšku a hmotnosť človeka:

Ak sa vám nechce robiť výpočet podľa vzorca, BMI kalkulačka je nástroj, ktorý bez problémov nájdete na mnohých stránkach na internete. Tento vzorec by nám mal povedať, či sme na svoju výšku dostatočne štíhli, a teda aj fit. Niečo vám na tom nesedí? Nie ste jediní!

Štatistiky áno, presnosť nie

BMI je z hľadiska veľkých štatistík pre porovnanie krajov, krajín, kontinentov veľmi vhodným nástrojom, avšak pre individuálne použitie až príliš nepresný. Prečo? Na posúdenie obezity alebo podvýživy je dôležitý nielen pomer hmotnosti a výšky človeka, ale aj podiel telesného tuku na celkovej telesnej hmotnosti. Ten by mal byť u dospelých mužov 15 – 20 %, u žien 25 – 30 %. Podiel tuku nad 25 % u mužov a nad 35 % u žien sa považuje za obezitu, no a o tom výpočet BMI nevypovedá. Ako som už totiž spomínala aj v článku o štíhlej obezite, dve osoby s rovnakou hmotnosťou a výškou môžu mať rôzne hodnoty množstva svalov a tuku. A teda jedna je fit a druhá ani zďaleka.

Štíhla obezita vs. veľa svalov

Pre predstavu môžeme použiť 2 extrémne prípady:

  1. Prvou kategóriou sú chudé modelky, pre ktoré je vyšší podiel svalovej hmoty pre výkon povolania nežiadúci. No a keďže aj menšie množstvo tuku (najčastejšie nebezpečného viscerálneho, keďže s vyšším podielom podkožného by pravdepodobne neboli modelkami) indikuje to, že je ho viac ako aktívnej svalovej hmoty, môžeme to klasifikovať ako štíhlu obezitu. Samotnou štíhlou obezitou trpí človek, ktorého percento tuku prevažuje nad percentom svalstva, avšak BMI môže mať normálne a vizuálne je teda štíhly.
  2. Druhou kategóriou sú mohutní kulturisti, ktorí vďaka veľkému množstvu svalstva majú hmotnosť vysokú aj pri veľmi nízkom podiele tuku. Podľa BMI by teda boli radení medzi obéznu, až morbídne obéznu populáciu, čo je samozrejme nezmysel.

BMI - Kulturisti a modelky

Priamo výpočet BMI teda nevypovedá o tom, či obezitou alebo štíhlou obezitou človek trpí alebo nie. Dve osoby s rovnakou hmotnosťou a výškou totiž môžu mať rôzne hodnoty množstva svalov a tuku. Taktiež je nepresným nástrojom pre diagnostiku detí, pretože tie majú iný metabolizmus ako dospelý jedinec a ich fyzická konštitúcia sa mení z roka na rok. Najlepší spôsob, ako byť fit a v kondícii je vyvážene sa stravovať, dopriať si dostatok pohybu a nezabudnúť relaxovať fyzicky aj psychicky.


BMI tabuľka

BMI tabuľka


Sú aj lepšie nástroje na meranie

Body mass index je úplne právom terčom kritiky. Dnes je už považovaný za zastaralý a jednoznačne nedostatočný ukazovateľ, nakoľko nerozlišuje hmotnosť tuku a hmotnosť svalstva. Ak teda nemáme k dispozícii žiadny nástroj na presnejšie meranie, omnoho vhodnejším, doma merateľným údajom je výpočet pomeru obvodu pásu a bokov (WHR) alebo pomer medzi obvodom pásu a telesnou výškou. No a ak hľadáme presné merania, určite je vhodná jedna z týchto troch metód:

Impedančná analýza (InBody)

Telesná skladba je meraná slabým elektrickým prúdom, ktorý prechádza tekutinami vo svalových tkanivách a pri prechode tukovým tkanivom sa stretáva s odporom. Na základe týchto odporov vie prístroj percentuálne určiť množstvo tuku, svalov a vody v tele. Jedná sa o veľmi rýchlu, relatívne lacnú a jednoduchú metódu, a tak ju aplikujeme aj v našej firemnej starostlivosti počas dní a týždňov zdravia. Tak zistíme o zdraví zamestnancov omnoho viac ako za pomoci BMI, a teda s nimi vieme dlhodobo lepšie pracovať

DEXA Scan (Dual  Energy X-Ray Absorptiomertry)

Jedná sa o ešte presnejšiu zariadenie na testovanie, ako je InBody, no na Slovensku sa podľa mojich informácii ešte nenachádza. Ide o špeciálnu formu “röntgenu” tela, ktorý okrem základných údajov telesnej skladby meria aj hustotu kostí a ďalšie zaujímavé údaje.

Kaliper

Pred zavedením moderných technológii bol kaliper často využívaný a považovaný za najdôveryhodnejšiu metódu. Kaliprom vieme ale odmerať len % tuku. Proces prebieha tak, že do týchto špeciálnych klieští uchopíme kožu na meranom mieste, t.j. odmeriame hrúbku tukovej vrstvy medzi dvoma stenami kože. Kaliper vám takto ukáže výsledok, koľko podkožného tuku sa na danom mieste nachádza. Meranie by ale malo byť prevedené odborníkom v tejto oblasti. Laik totiž nemusí odhadnúť, kde merať a ani akým tlakom zatlačiť na kliešte.Joga Pobyt – Body&Mind Reštart

Toto víkendové spojenie jogy, aktívneho oddychu, skvelého jedla a ubytovania uprostred nádhernej prírody Demänovskej doliny bude pre váš reštart tým pravým orechovým. Nemáte s jogou alebo iným cvičením skúsenosti? To vôbec nevadí.

Lexi Koradyová

FIT CAMP

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY

SÁModSEBA Fit Pobyt
s výťažkom pre deti bez rodín
RZ Tesáre Nové Mlyny

Už od 119 Eur

2. ročník programovo najnabitejšieho fitpobytu zameraného na jogu, beh, fitness, bojové športy a tiež zdravú stravu. Tak ako minulý rok celý zisk z pobytu poputuje nadácii Provida a teda detičkám bez rodín, o ktoré sa táto nadácia stará v programe Tvoj Buddy.

ZOBRAZIŤ DETAIL >

Jarný Fit Pobyt s Eňou a Miňom
pre fanúšikov skupinových cvičení
Hotel Tri Studničky****

Už od 259 Eur

3-dňová kombinácia skupinových cvičení v jednom z najkrajších hotelov na Slovensku. A kto to všetko povedie? Nikto iný ako dvaja z najlepších a najskúsenejších inštruktorov na Slovensku, Milan Adamka a Eňa Buzinkay.

ZOBRAZIŤ DETAIL >

Joga Pobyt s Jarom Pávekom
cesta k vlastnej praxi
Tri Studničky****

Už od 389 Eur

Úplne prvý slovenský joga pobyt s Jarom Pávekom je tu a my sa nevieme dočkať! Toto 4-dňové spojenie jogovej praxe, jogových prednášok a diskusií o všetkom, čo sa jogy aspoň trochu týka, je vhodné tak pre úplných začiatočníkov, ako aj pre pokročilých cvičencov.

ZOBRAZIŤ DETAIL >