← Späť

6 dôvodov, prečo je box skvelý úplne pre každého

Maroš Krivosudskýjan 25, 2018

Čoraz viac businessmanov, modeliek, hercov, či profi športovcov prepadá jednej športovej závislosti. Reč je o bojových športoch, teda boxe, thajskom boxe a zmiešaných bojových umeniach, ktoré sa už aj v našich zemepisných šírkach tešia obrovskému záujmu. Začiatočníci, čo sa chcú dostať do formy, ženy, ktoré už nebavia kolektívne cvičenia, muži, čo sa chcú trochu vymlátiť po stresujúcom dni, starší, mladší… Pre tých všetkých je box skvelým prostriedkom, ako zlepšiť kvalitu svojho života. Ako to je možné? Na benefity som sa pozrel ako fitness tréner a čo sa boxu týka úplný začiatočník ako vy. Teda začiatočník, ktorý sa mu rozhodol nedávno dať šancu a v žiadnom prípade neľutuje. Tu je 6 tých najväčších plusov, kvôli ktorým sa s bojovými športami prestať nechystám.


InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!


1. Box je superefektívny tréning pre ženy aj mužov

Box, či thaibox nie sú len o búchaní do živých či neživých predmetov. Je to tréning rúk, ramien, pŕs, chrbtového svalstva, brucha, nôh. Je to boxovanie, kopanie, skákanie, rotovanie sa, drepy, výpady, predklony, záklony, úklony. A to všetko vo vysokom tempe. Čo to znamená? No vysoký výdaj energie (kalórií), rýchle spaľovanie tuku, ale tiež spevňovanie a tvarovanie svalstva (nielen rúk). Samozrejme veľmi efektívne a v krátkom čase, keďže takýto intenzívny tréning netrvá dlhšie ako hodinu. Skúste takéto intenzívne cvičenie skombinovať so silovým tréningom a jedálničkom na chudnutie, a ideálny fitness plán na redukciu hmotnosti máte hotový.


2. Vaše srdce dostane zabrať..a bude vám za to vďačné

Vysoké tréningové tempo a aktívne zapájanie horných aj dolných končatín má za následok to, že krv a ňou prenášaný kyslík musí cirkulovať vo vašom tele rýchlejšie a teda aj vaše srdce musí pumpovať intenzívnejšie. Srdce je tiež sval a lepší liek ako pravidelnú aktivitu pre neho nezoženiete. Vysoké tepové frekvencie striedané s krátkymi oddychmi sú presne to, čo mu prospieva. Aj keď si v danom momente myslíte, že vám vyskočí z hrude.


3. Lepší odstraňovač stresu nájdete len ťažko

Koľkokrát do týždňa máte chuť do niečoho udrieť? Naštval vás šéf, pani za okienkom na úrade, blbec-šofér na ceste… Alebo vám proste len niečo nevychádza, vy si však len kusnete do jazyka a ostanete v strese. Samozrejme existuje joga, meditácie a iné formy hľadania duchovnej rovnováhy, ktoré sú všetky perfektné. Sú však dni, keď vám život dá zopár úderov a vy ich proste musíte vrátiť naspäť. Nielen na tréningoch boxu pre pokročilých, ale aj na tých pre začiatočníkov, sa poriadne vybúchate a nikomu tým neublížite. Naopak, sebe dokonca pomôžete psychicky aj fyzicky, poriadne sa zničíte a pri toľkých vyplavených endorfínoch odídete domov usmiati. Verte mi, ten pocit je ťažko návykový!


4. Box na zdravé kosti, kožu, libido,…

Vysokointenzívny intervalový tréning (ktorým box určite je) dokáže stimulovať jeden z najdôležitejších hormónov “mladosti” vôbec, a to rastový hormón. Názov tohto hormónu môže pre veľa ľudí znieť negatívne, však nie každý má chuť rást do obrovských rozmerov. Tak načo stimulovať hormón, ktorý má prívlastok rastový? Tento hormón totiž nejaký výrazný vplyv priamo na svalový rast nemá (narozdiel od mužského pohlavného hormónu – testosterónu). Načo má ale vplyv, je znižovanie množstva telesného tuku (najmä toho najnezdravšieho – viscerálneho – v oblasti brucha medzi orgánmi), na kvalitu kostí a pokožky (pôsobí preventívne proti osteoporóze), zlepšuje výkonnosť a nabíja vás energiou. A v neposlednom rade zvyšuje vaše libido. Takýto intervalový tréning (HIIT – High Intensity Interval Training) si môžte buď odbehať, odbicyklovať, odposilňovať,…alebo odboxovať, pričom práve box je formou zábavnou. To znamená, že vám tie ťažké intervaly ubehnú omnoho rýchlejšie ako napríklad na bežiacom páse a vy zabudnete, že makáte.


5. Koordinácia pohybov ako nikdy predtým

Hovoríte si, že načo potrebujete zlepšovať svoju koordináciu pohybov, keď nie ste profesiónalni tanečníci, hudobníci a ani športovci? Odpoveďou sú vaše motorické schopnosti. V bežnom živote si ani neuvedomujete, ako často ich využívate (v práci, v aute, doma). Aj tu ale existuje priama úmernosť a čím lepšie sú vaše motorické schopnosti, tým je lepšia aj kvalita vášho života. Pravidelným trénovaním týchto schopností (kombinácie direktov, hákov, low kickov či high kickov) robíte tiež službu svojmu budúcemu ja, keďže práve koordinácia a s ňou spojené aktivity sa vekom len zhoršujú.


6. Sebavedomie pôjde hore

Tento bod sa ani nedá nespomenúť a platí hlavne (ale nie iba) pre nežnejšie pohlavie. Ženský box alebo mužský box, vždy to bude bojový šport a ten je o boji, pričom tak to bude vždy a môže sa o nich rozprávať akokoľvek mierumilovne. Pravidelným tréningom boxu alebo thaiboxu nielenže zlepšíte svoju kondičku a budete lepšie vyzerať (čo má určite samo o sebe vplyv na sebavedomie). Tiež zosilniete a budete sa zlepšovať v samotnej technike boja. To znamená, že sa aj budete cítiť sebavedomejšie a pevnejšie na nohách nielen v ringu, ale aj mimo neho…a zísť sa vám to môže naozaj kedykoľvek. Nebojte sa, so žiadnym normálnym trénerom nepôjdete hneď do kontaktného boxovania. Tak ako pri fitness, aj tu je najdôležitejšia technika, bez ktorej sa k boxovaniu so súperom nedostanete. A keď sa vám kontaktný box nepáči, vždy môžete (ako mnoho ďalších žien a mužov) ostať pri lapoch, nácvikoch a kondičnej príprave.


Box pre začiatočníkov na horách

Pýtate sa ako začať s boxom? Môžete si do vyhľadávača zadať “box Bratislava”, “box Košice”, prípadne iné mesto a pozrieť si hodnotenia gymov. Alebo sa spýtajte svojich známych aj neznámych a nechajte si niekoho odporučiť. My sme sa pre ľudí, ktorí si chcú box vyskúšať, rozhodli zorganizovať pravidelné 3-dňové campy v krásnom horskom prostredí Oravskej priehrady, Valčianskej doliny, ale tiež na iných lokáciach. Tam sa zameriavame na úplných začiatočníkov, ktorých naši tréneri učia bezkontaktné základy boxu a tiež mierne pokročilých boxerov, ktorí si chcú užiť vymakané tréningy, skvelú atmosféru, prírodu. Ak ste teda aj vy fanúšikmi bojových športov alebo len hľadáte aktivitu, ktorou sa dostanete do formy, neváhajte a pridajte sa k nám. Box je totiž naozaj úplne pre každého, pre ženy aj mužov, mladších aj starších. A samozrejme, ak by vám na takomto pobyte tréningy nestačili, máme pre všetkých vždy pripravenú aj prednášku o výžive, smoothie workshop alebo workshop zameraný na prípravu zdravých raňajok, wellness a množstvo iných, športových aj nešportových aktivít.
Maroš Krivosudský

HEALTH SERVICES

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY