← Späť

Cena by mala odzrkadľovať skúsenosti osobného trénera

Silvia Hadekováokt 21, 2018

Osobný tréner vás má motivovať k výkonu, usmerňovať pri cvičení a pomôcť vám na ceste k vášmu cieľu. Či už je to chudnutie, spevnenie postavy, nadobudnutie sily a kondície alebo rast svalov a príbytok na váhe. Aj v dnešnej dobe niektorí ľudia považujú osobného trénera za zbytočne vyhodené peniaze a akýsi nepotrebný luxus. Aby tomu tak nebolo, musí byť tréner kvalitný, skúsený a vždy vás musí doviesť do vami zvoleného cieľa.


InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

Nie je tréner ako tréner

V súčasnej dobe môže byť osobným trénerom už takmer každý, kto vie o cvičení o čosi viac ako ostatní. Nie je problém si z internetu stiahnuť množstvo tréningových plánov, popisy cvikov aj s fotkami a čo-to si o cvičení naštudovať. No pozor! To, že má niekto vyšportované telo a veľa sledovateľov na sociálnych sieťach ešte neznamená, že je aj dobrým trénerom. Ak to s cvičením myslíte vážne a chcete dosiahnuť výsledky, je potrebné sa zveriť do rúk skúseného experta. Cvičiť zle, či už sám doma alebo s nekvalitným trénerom, je často horšie ako necvičiť vôbec. Nesprávne cvičenie totiž môže mať z dlhodobej perspektívy rovnako negatívny alebo ešte horší dopad na zdravie ako sedenie na pohovke. V tom lepšom prípade nedosiahnete želaný efekt. V horšom prípade si zlou technikou spôsobíte zranenie či zdravotné problémy, ktoré vás budú prenasledovať celý život.


Ako zistiť, že daný tréner je skúsený?

Jedna vec je vzdelanie, kurzy a rozličné certifikáty. Tie sú základom pre to, aby človek mohol začať vykonávať profesiu trénera. Nie sú však v žiadnom prípade zárukou toho, že daný tréner je kvalitný. Osobné skúsenosti na vlastnom tele, roky cvičenia a skúšania rozličných tréningových kombinácií, sú skúsenosti na nezaplatenie.

Samozrejme každý bol raz začiatočník, takže dobrým trénerom môže byť aj človek, ktorý s trénovaním druhých len začína. To znamená, že jeho skúsenosti v tomto smere sú minimálne. Že s človek s trénovaním len začína, by sa ale malo odzrkadliť aj na cene. Tá sa na Slovensku pri osobnom tréningu pohybuje od 10€ (pri mladších a menej skúsených tréneroch), po priemerných 20-30€ (pri skúsenejších odborníkoch), až po 50€ (pri rôznych špecialistoch s dlhoročnými skúsenosťami). Mnohí klienti si neuvedomujú, že kvalitný tréner si cení svoj čas, vedomosti a skúsenosti, preto nie je možné čakať, že za nízku cenu dostanete to najlepšie. Mladí tréneri však často vynikajú väčším nadšením pre túto prácu a to môže byť pre váš tréningový progres obrovským prínosom.

Dobrý a skúsený tréner má spokojných klientov, dobré recenzie, nabitý kalendár a nie príliš nízku cenu tréningov. Svojich klientov vzdeláva a motivuje. Na úvodnom stretnutí posúdi vašu súčasnú kondíciu a vykoná diagnostiku. Pri tréningoch zohľadní východiskovú pozíciu cvičenca, zdravotný stav alebo prípadné obmedzenia. Po určitom čase tréningový plán prehodnotí a upraví v vzhľadom na progres.


S trénerom za chudnutím

Častým dôvodom, prečo ľudia začínajú cvičiť, je redukcia hmotnosti. Ak je vaším cieľom chudnutie, kvalitný tréner by mal nastaviť tréningový plán tak, aby kilá išli dole postupne. Úbytok na váhe by nemal byť prirýchly. Každý, kto vám sľubuje rýchle schudnutie, riskuje nielen nástup jojo efektu, ale aj vaše zdravie.

Nie je prekvapením, že aj štúdie dokazujú, že cvičenie s osobným trénerom je efektívnejšie ako cvičenie osamote. Sú ľudia, ktorí cvičia roky, no stále sa ani zďaleka nepribližujú svojmu vysnívanému ideálu. Necvičia správne, cvičia nepravidelne, nemajú dostatok motivácie a stanovujú si nižšie ciele, ako tí, ktorí cvičia s osobným trénerom. Tak vlastne celkovo investujú do tréningov omnoho viac peňazí a času, ako keby si na kratšiu dobu predplatili fitness trénera, ktorý by ich naviedol správnym smerom.


Silvia Hadeková

FIT WORLD

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY