← Späť

DeepWork – Môj najobľúbenejší tréning

Silvia Hadekovájúl 19, 2016

Určite ste už zažili ten pocit. Pri pohľade na rozvrh vo fitku Vám bola minimálne polovica cvičení neznáma. Nebojte sa, určite nie ste sami. Keďže neustále vznikajú nové typy cvičení, môže sa nám ľahko stať, že sa vo všetkých tých názvoch stratíme a nevieme, čo si pod jednotlivými pomenovaniami predstaviť. Preto by som vám rada priblížila cvičenie s názvom DeepWork, ktoré je mojou srdcovkou a ako inštruktorka ho mám zo všetkých mojích tréningov najradšej. Prečo? Lebo po hodine Deepworku sa človek cíti plný energie, aj keď má za sebou poriadnu makačku!


InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

Čo je teda DeepWORK a v čom sa líši od ostatných cvičení?

DeepWORK je atletický funkčný tréning, založený na princípoch Jin a Jang. Znamená to, že v tomto cvičení ide o vytváranie harmónie medzi protikladmi. V DeepWORKu každý pohyb obsahuje fázu napätia a relaxačnú fázu. V praxi to vyzerá tak, že dynamické pohyby striedajú statické výdržové pozície, kardio cvičenia sú doplnené silovými cvičeniami a po napätí nasleduje uvoľnenie. DeepWORK je komplexný, dynamický a intenzívny. Cieľom je naučiť sa používať svoje telo bez obmedzenia v každej dimenzii. Základom cvičenia sú špecifické športové pohyby – to najlepšie z jógy a športovej rehabilitácie. Výsledkom je reálny funkčný tréning, ktorého súčasťou sú veľmi zaujímavé a nezvyčajné cviky. Všetky cviky sa vykonávajú iba s váhou vlastného tela a sú zostavené tak, aby sme nevykonávali izolované pohyby pre jednotlivé svaly, ale trénujeme niekoľko svalov naraz. Čakajú vás dynamické cviky (plyometrické skoky, rôzne poskoky a šprinty), statické výdržové cvičenia a funkčné posilňovacie formy (kliky, plank, squaty). Často ide o známe cviky, ktoré sú však prepojené tak, že vytvárajú unikátny koncept.


Aké benefity nám toto jedinečné cvičenie prinesie?

Tréningom zvyšujeme svoje kondičné schopnosti, ale i silu a flexibilitu. Zlepšuje držanie tela, krásne tvaruje postavu a pomáha nám vytvárať rovnováhu, ktorú potrebujeme v každodennom živote pri riešení rôznych úloh a problémov. Napĺňa nás energiou, a to nielen fyzickou ale aj pozitívnou psychickou energiou. Ponúka nám uvoľnenie a odreagovanie sa od každodenných problémov. Cviky sú spojené s aktivitami z bežného života a majú nám tak zabezpečiť správne fungovanie tela pri každodenných činnostiach, ako je napríklad chôdza do schodov, nosenie nákupu a tak ďalej.


A ako vyzerá hodina DeepWORKu?

Je rozdelená do siedmich energetických fáz, z ktorých každá má svoj význam, a preto by nemala byť vynechaná alebo preskočená. Prvé dve fázy sú pomalšie. Slúžia na to, aby sme sa začali sústreďovať na svoje telo a dýchanie. Taktiež nás majú pripraviť na nasledujúce fázy, preto sa vykonávajú cviky, ktoré zahrejú svaly a kĺby, podporujú cirkuláciu a koncentráciu, zlepšujú silu a flexibilitu. Potom nasleduje fáza, v ktorej už “začína ísť do tuhého“. Zvyšuje sa intenzita cvičenia a srdcová činnosť. V ďalších fázach sa skutočne zapotíme, nakoľko sa striedajú kardio intervaly so statickými “výdržovými“ pozíciami a silovými cvičeniami. Vrcholom tréningu je štvorminútový vytrvalostný interval, počas ktorého môžeme prekonávať svoje limity a posúvať hranice. Hodina je samozrejme ukončená relaxačnou fázou, ktorej súčasťou je nevyhnutný strečing.


Cvičí sa naboso

Vedeli ste, že na každom chodidle máme 26 kostí, 19 svalov a približne 200 cm2 nervových zakončení? Chodidlo je základom každého pohybu, ktorý vykonávame. Aby sme dokázali vykonať každý jeden pohyb čo najlepšie, musí náš mozog spracovať všetky informácie a vyslať ten správny signál prostredníctvom nervového systému. Na vykonanie dokonalého pohybu musíme aktivovať každý sval, nerv a kĺb na chodidle. Je tiež dôležité si uvedomiť, že spodná časť nášho chodidla je zmyslový orgán. V topánkach či ponožkách žiadne zmyslové vnemy nie sú, a to ovplyvňuje celý náš pohyb.


Dúfam, že pomocou tohto článku ste trochu viac nahliadli do sveta DeepWORKu a získali lepšiu predstavu o tomto unikátnom koncepte cvičenia. V tomto prípade však určite platí, že je lepšie raz vyskúšať, ako stokrát čítať. Budem rada, ak vás spoznám osobne na niektorej zo svojich hodín. Ak si chcete cvičenie vyskúšať, nájdete ma v Bratislave v Academii Universum alebo vo Fitness Astra. Bližie informácie a rozpis cvičení nájdete na mojom webe www.silviahadekova.com

Vidíme sa v telocvični 🙂


Silvia Hadeková

FIT WORLD

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY