← Späť

Detoxikácia organizmu: Fakty a mýty, o ktorých ste doteraz možno nevedeli

Maroš Krivosudskýapr 2, 2018

Detoxikácia organizmu je slovné spojenie, o ktorom ste si mohli v posledných rokoch prečítať naozaj veľa. Spolu s vegánskym spôsobom života, je asi tou najkontroverznejšou témou v oblasti zdravého životného štýlu, rozoberanou zo všetkých strán a uhlov. Ako to s ňou teda je? Je to naozaj úplný nezmysel alebo potrebný proces očisty tela, čriev a pečene, ktorý by si mal raz za čas dopriať každý jeden z nás?


InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

Detox marketing vs. štúdie

Ako to už s každou rozporuplnou témou vo svete býva, aj v tomto prípade sa vytvorili dva hlučné, resp. nasilu viditeľné tábory. Na jednej strane je skupina tých, ktorí sa očisťujú na pravidelnej báze. Robí im to neskutočne dobre, propagujú všetky možné detox produkty a o svojej očistnej ceste hovoria, kde sa len dá. Či už z presvedčenia alebo za peniaze.

No, a potom je tu druhá skupina ľudí, ktorá je v poslednej dobe možno ešte hlučnejšia. Títo “internetoví odborníci” sa rozhodli viesť pomyselný hon na čarodejnice, teda vyššie spomínaných očistných propagátorov. Predstavitelia tohto tábora si o problematike čo-to naštudovali a po pár dobre mierených preklikoch na webe (až na výnimky sa o žiadnych doktorov, či výživových špecialistov nejedná) vedia, že sa zdravý ľudský organizmus vie detoxikovať aj sám. Sú teda presvedčení, že by toto slovo a všetko, čo ho len trochu pripomína, malo byť vymazané zo slovníka každého vzdelaného človeka. A keď sa nevymaže, je to človek hlúpy, o čom samozrejme nezabudnú hovoriť a písať, kde sa len dá. Myslíte, že je 100% pravda na strane jedných alebo druhých? Moje skúsenosti hovoria, že nie.


Detoxikácia pečene je naozaj nezmysel

Nenechajte sa pomýliť. Pokiaľ je reč o spracovávaní potravy a vylučovaní toxínov, má samozrejme pravdu práve skupina odporcov potreby detoxikácie. Naše telo sa naozaj vie vlastnými mechanizmami zbaviť všetkých toxínov samo. Museli by sme mu robiť skutočne veľmi zle (napr. vysokým príjmom alkoholu, či drôg), aby to nedokázalo a prejavilo sa to na našom zdravotnom stave. Toto všetko ale vlastne dokazujú aj početné štúdie, ako napr. táto. Nič iné ale neplatí ani pri detoxikácii čriev, obličiek či iných samostatných orgánov. Jednoducho, z fyziologického hľadiska takéto prečistenie organizmu nie je potrebné.

Netreba zabúdať na psychologický efekt

S čím sa v téme očisty ale súhlasiť nedá, je čierno-biely pohľad na vec a potreba vymazania pojmu detox z našich slovníkov. Nebolo by to totiž po prvý raz, čo by nefunkčná vec vedela “fungovať” a byť prospešná. V tomto prípade dokonca ani nie je reč o placebo efekte. Placebo je totiž pri takýchto detoxikačných kúrach častý a človek sa po nich vie naozaj cítiť ako vymenený. Hovorím o ich vplyve ako diétneho medzikroku, pomocou ktorého dokázalo už množstvo ľudí prejsť z naozaj nezdravého životného štýlu na omnoho zdravší. Odporúčam teda detoxovať? S pokojom poviem, že áno. A to aj napriek vedomiu, že samotná „kúra“ ľudskému telu nijak výnimočne nepomôže. Čomu ale v tomto prípade pomôže, je jeho nakopnutie do ďalšieho diétovania a makania. A to mi úplne stačí.

Očista, ktorá vie uškodiť

Opäť sa nenechajte pomýliť. Keď vidím Facebook a Instagram marketérov, či bikini fitness modelky propagujúce rôzne očistné produkty, chytám sa za hlavu a mám veľký problém nereagovať. Detoxikačné náplaste, očistné čaje, ktoré nahradia stravu na celý deň, detoxové laxatíva v podobe tabletiek či sirupov, alebo dokonca špeciálne vyvinuté herbal mixy, ktoré zvýšia výkonnosť vašej pečene. Je toho naozaj veľa. Takáto detoxikačná kúra však nie je len zbytočná, ale veľakrát aj zdraviu škodlivá. Na jej konci totiž síce často schudnete, ale ste podvyživení (s nedostatkom vitamínov, minerálov a iných (ne)nutričných komponentov) a tiež dehydrovaní.

Pri týchto produktoch ale riziko uškodenia si nekončí. To sa vám môže podariť aj 100% prírodnou, no zle nastavenou smoothie detox kúrou. Smoothies nie sú sami o sebe škodlivé, práve naopak. Pokiaľ ich však namixujete len z veľmi sladkého ovocia (banán, mango, hruška,…) a budete ich konzumovať 5x denne, príjem fruktózy bude viac ako prehnaný.  A fruktóza vie vo väčších množstvách spôsobiť to, čomu touto očistou chcete zabrániť – ochoreniu pečene zvaného steatóza.  


Lacná detoxikácia tela (ale najmä hlavy)

Ak svojim klientom a klientkám odporúčam “prečistenie” organizmu ja, je to o niečom inom ako o výnimočných superproduktoch, ktoré nahradia všetky ostatné potraviny. Rozumná očista tela, ktorú si kľudne raz za čas (najmä po sviatkoch a obdobiach plných nezdravého jedla a prejedania) môžeme dať, je skôr zameraná na vedomé predávkovavanie sa neškodnými vitamínmi a minerálmi. To celé je doplnené vysokým príjmom vlákniny a takmer úplne obmedzeným príjmom ťažšie stráviteľných živočíšnych produktov. A to aj za cenu krátkodobo nižšieho príjmu bielkovín, na úkor vyššieho príjmu sacharidov a zdravých tukov.

Počas takýchto detox dní (nie viac ako týždeň) do svojho jedálnička odporúčam klientom zaradiť len:

  • veľa vody doplnenej o kvalitné čaje
  • čo najmenej sladké a čo najpestrejšie zeleninové, resp. ovocné smoothies a šťavy
  • koreňovú zeleninu (ako je napr. zázvor a kurkuma)
  • čo najpestrejšie čerstvé šaláty, doplnené o tepelne upravenú zeleninu (tekvica, cuketa, brokolica,..)
  • orechy a semienka najrôznejšieho druhu (chia, mandle, konopné, ľanové, vlašské,…)
  • sušené zelené riasy a rastliny (ako je spirulina, chlorela a moringa)
  • malé množstvo ľahko stráviteľných strukovín (cícer, červená šošovica, klíčky)
  • malé množstvo obilnín (ryža, quinoa, ovos, pohánka, špalda,…)

Je takýto očistný postup podložený klinickými štúdiami a vedeckými dôkazmi? Napíšem na rovinu, nie je. Jedná sa ale o kvalitnú stravu rastlinného pôvodu, ktorá nikomu neuškodí a môže pomôcť s ďalším optimalizovaním zdravého životného štýlu? To rozhodne áno a dokonca bez zbytočného siahania hlboko do peňaženky!Maroš Krivosudský

HEALTH SERVICES

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY