← Späť

Nekupujte sladkosti, vyrobte si domáce chrumkavé müsli tyčinky (recept)

Ren Hečková jan 29, 2018

Napísať na obal akejkoľvek tyčinky slovíčko FIT je veľmi jednoduché. Ako sa hovorí, papier znesie všetko a keďže si to výrobcovia uvedomujú, tiež spravia všetko preto, aby ste si ich produkt kúpili. Keď si ale niekto myslí, že všetky fit tyčinky sú naozaj zdravé a diétne, musí byť veľmi naivný. Ešteže žijeme v dobe, kedy sa už ľudia postupne učia čítať etikety a začínajú rozoznávať kvalitné zloženie od nutrične slabého. A tiež, že si začínajú vyrábať sladkosti doma sami. Ono to je totiž jednoduchšie, ako by ste si mysleli.


InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

Čo je na tých z obchodu také zlé?

Nikto nechce príliš generalizovať a hádzať všetky fit tyčinky do jedného vreca, no väčšina z nich je, čo sa zloženia týka, úplný… No nie sú zrovna kvalitné. Netreba písať konkrétne značky, no zoberme si tú najznámejšiu, s prívlastkom šťavnatá. V jednej malej 30 gramovej tyčinke nájdeme až 12 gramov cukru (v sáčku ku káve je 3-5 gramov, takže ako keby ste ich do seba nasypali rovno 3). Mimochodom, Snickerska (bez prívlastku fit) obsahuje len o 3 gramy cukru viac. Čo je ale ešte dôležitejšie, je pôvod cukru vo fit tyčinke. Zložka, ktorej v nej nájdete najviac, je totiž nekvalitné sladidlo – škrobový sirup, ktorý by ste doma určite nepoužili. Až za ním sú ovsené a pšeničné vločky, malé % sušených jabĺk, hrozienok a ako inak – palmový tuk. A to je stále reč o fit tyčinke bez polevy! Ak by ste si totiž vybrali s jogurtovou, čokoládovou alebo inou, napr. ovocnou polevou, hodnoty nekvalitných tukov a cukru by išli ešte o niečo vyššie. Prívlastok FIT ale samozrejme stále ostáva.Domáce müsli tyčinky

Tých receptov na domáce müsli tyčinky nájdete na webe viac. Niektoré sú sladšie, iné menej. Dôležité ale pri nich je to, že viete, aké suroviny použijete a teda vás nikto neoklame (pokiaľ sa nechcete nechať oklamať sami sebou). V našej verzii od pekárky Ren nájdete v 30 gramovej tyčinke toho cukru len 6,4 gramu, a to sme sladkými datľami, marhuľami, ani banánom nešetrili. Môžete si ju dať ako snack po ťažkom športovom výkone alebo si dať trochu väčší kúsok (ako ich nakrájala Ren) a spestriť si tak raňajky.

Čo potrebujeme

 • 150 g datle
 • 1 ks zrelý banán
 • 250 g pohánkové vločky
 • 150 g sušené marhule
 • 1 čl škorica
 • 2 PL chia semienka
 • štipka soli
 • 60 g mleté vlašské orechy
 • 100 ml maslo (alebo kokosový olej)

Postup

 1. Na panvici si roztopíme maslo a opečieme na ňom vločky spolu s orechmi.
 2. Vopred namočené marhule a datle rozmixujeme na jemnú hmotu, roztlačíme do nej banán, pridáme opečené vločky s orechmi, škoricu, soľ a chia semienka, a všetko zmiešame v jednej mise.
 3. Hmotu vyložíme do formy na pečenie (25 x 25 cm) vystlanej papierom a pečieme pri 180°C cca 20 minút.
 4. Tyčinky krájame ešte pred vychladnutím, aby sa nám pri krájaní nelámali. Ak vychladnuté tyčinky nekonzumujeme hneď, zabalíme ich do papiera na pečenie (príp. do potravinárskej fólie) a dáme do chladničky, aby sa nevysušili.

Domáce fit musli tyčinky


Domáce proteínové tyčinky

Ak ste ale v nízkosacharidovej, príp. ketogénnej diéte, ani tie najzdravšie müsli tyčinky pre vás vhodné nebudú. Stále totiž budú obsahovať vyššie množstvo sacharidov z vločiek, ovocia, či sladidla. Našťastie si ale aj proteínové tyčinky viete vyrobiť doma a to hneď vo viacerých variáciách. Už tento týždeň vám preto prinesieme recept na obľúbenú tyčinku Margot. Samozrejme s nízkym obsahom cukru a vysokým obsahom bielkovín, ako sa na proteínovú tyčinku patrí.


Ren Hečková

KOLACHELLA

MOJE ČLÁNKY

Sledujte nás

Proteínová stracciatella roláda

Diana Vidáková apr 4, 2019

Tvarohové fit pagáče

Diana Vidáková jan 10, 2019

Jablkovo-škoricová fit bábovka

Veronika Fabianová dec 30, 2018

FIT POBYTY