← Späť

Jedno raw vajíčko, s oddeleným žĺtkom (ne)prosím!

Miro Taveljúl 10, 2015

Čo bolo skorej, vajce alebo sliepka? Myslím, že nás športovcov to vonkoncom nezaujíma a oslavujeme existenciu vajca ako vynikajúceho zdroja bielkovín s najvyššou biologickou hodnotou. Avšak aj túto oslavu si vieme pokaziť (chuťovo aj výživne) tým, ako vajíčka konzumujeme. Ja vám poviem rovno dve základné chyby pri úprave / neúprave vajíčok, ktoré som ako "správny" fighter robieval predtým ako som aspoň trocha zmúdrel.

InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

Surové vajcia? Len blázni a Rocky Balboa

Predstavte si dobrú praženicu, ham and eggs, vajíčka namäkko alebo natvrdo, či omeletu. Teraz si predstavte surové vajíčka v pohári, ktoré neviete prehltnúť kvôli ich slizkej konzistencii. Čo uprednostníte?  Áno, každý súdny človek odpovie, že prvá alternatíva je lákavejšia. Prečo sú potom stále ľudia, ktorí dokážu piť vajíčka v surovom stave?

Viem vám určite povedať, že kvôli zdravotným benefitom surového vajca to nie je. Je možné, že za mlada sme príliš veľa pozerali Rockyho Balbou. Keď vám ale poviem, že by Rocky vyzeral ešte lepšie, ak by si tie vajcia tepelne upravil? Všetky štúdie dokazujú, že využiteľnosť bielkoviny zo surového vajíčka je prinajlepšom 70 percent, a poväčšine je uvedených dokonca len úbohých 50%. To znamená, že keď chcete do seba čo najrýchlejšie napakovať veľa bielkovín, museli by ste vypiť dvakrát toľko vajec aby ste dodali telu rovnakú proteínovú bombu ako po ich tepelnej úprave. A ak sa vám pošťastí, môžete po ceste stretnúť aj starú dobrú kamarátku salmonelózu.

Aký je ešte ďalší dôvod, prečo vajcia pred konzumáciou tepelne upravovať? Je to možný nedostatok vitamínu H (nazývaného aj biotín) v tele. Jedná sa o to, že surové vajce obsahuje „antivitamín“ avidín, ktorý bráni vstrebávaniu vitamínu H. Ich tepelnou úpravou tento antivitamín neutralizujeme a získame tým plné využitie a absorpciu dôležitého biotínu, ktorý je v hojnej miere práve zastúpený v žĺtku vajíčka.


Žĺtková diskriminácia

Žĺtok je to žlté vo vajci, čoho sa všetci športovci zbavujú, aby náhodou nepribrali jeden nanometer v páse a neumreli na infarkt spôsobený vysokým cholesterolom?  Nie. Žĺtok je rovnako dôležitá, ak nie ešte dôležitejšia súčasť vajíčka. Je výborným zdrojom viacerých vitamínov a minerálov, ktoré vám tu dúfam nemusím vymenovávať, lebo by to aj tak nikto nečítal resp. nezapamätal. Väčšina ľudí konzumuje vajíčka, ako som už aj vyššie spomínal, kvôli ich vysokej biologickej dostupnosti. Avšak si myslite, že keď bielko zbavíte jeho ázijského brata žĺtka, nebude plakať? Odhodením žĺtka do koša stratíme skoro dokonalú rovnováhu aminokyselín celého vajíčka, čo výrazne zníži jeho hodnotu.

Je pravda, že žĺtok má viacej kalórii, čo je spôsobené tukom v ňom obsiahnutom. O čo je ale tento tuk horší ako hocijaký iný? Vaše telo nepotrebuje tuk k správnej funkcii organizmu a hormonálnej sústavy? Väčšia časť tukov v žĺtku sú práve tie zdravé a dobré mastné kyseliny, ktoré aj medzi inými udržujú dostatočnú mieru tuk-spalujúcich hormónov v tele a samozrejme aj mnoho ďalších pozitívnych faktorov. No načo ich menovať, keď jediné čo nás zaujíma je konečný výsledok, či zo žĺtka schudneme alebo priberieme, že?

Ďalší faktor, ktorý môžeme považovať ako pozitívum pri konzumácii žĺtka v boji proti nadváhe je aj celková hustota prijatej stravy. Čo tým myslím? Jednoducho povedané, ak si dáte praženicu z celých vajíčok, vydržíte dlhší čas nutričné uspokojený (rozumej nie hladný), čo vám pomôže regulovať váš celkový apetít počas dňa. Príjmete síce pár kalórii navyše, no vyhnete sa možno jednému celému pokrmu počas zvyšku dna. Toto tvrdenie potvrdzuje aj jedna štúdia, ktorá porovnávala ľudí, ktorí jedli na raňajky “tučné” vajíčka, s inými, ktorí jedli cereálie s nízkotučným mliekom. Tipnite si kto pribral viac „špekov“.

Drží vás ešte pri živote posledný argument, a to vysoký obsah cholesterolu v žĺtku?  Viete alebo neviete, ale existujú dve formy cholesterolu, a to HDL a LDL. LDL cholesterol je ten zlý a HDL je telu prospešný, ktorý naopak od toho zlého znižuje riziko srdcových chorôb. “Konzumáciou troch celých vajec po dobu 12 týždňov skupina mužov zaznamenala nárast dobrého HDL cholesterolu o dvadsať percent, zatiaľ čo ten zlý ostal rovnaký. Druhá sledovaná skupina konzumujúca iba bielka nezaznamenala žiadnu zmenu v celkovom cholesterole.“ Ja osobne konzumujem denne štyri vajcia a na posledných krvných testoch som mal dokonca hladinu cholesterolu pod normou – áno, hanbím sa. Ďalšia zložka obsiahnutá vo vaječnom žĺtku je lecitín, ktorý popri inom rozpúšťa cholesterolové usadeniny. Čo teda dodať? Skúsim otázku na záver: myslíte si, že naši predkovia tisícky rokov dozadu oddeľovali žĺtka od bielkov?


Miro Tavel

CVIČISKO

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY