← Späť

Krabie tyčinky: pochúťka alebo odpad?

Silvia Hadekováapr 15, 2018

Krabie tyčinky by podľa názvu mali mať niečo spoločné s krabom. Tí osvietenejší už pravdepodobne vedia, že opak je pravdou. S krabom majú bohužiaľ spoločný naozaj iba ten názov. Vyrobené sú totiž zo spracovaného rybieho mäsa (napríklad treska), ktoré sa zlisuje na kašu nazývanú surimi. Následne sa z nej tvarujú tyčinky. Ak si vravíte, že “nevadí, veď ryby sú zdravé a ich konzumácia sa odporúča”, sklameme vás.

Ani podiel rýb v krabích tyčinkách poväčšine nie je žiadna sláva. Tvoria okolo 35%. Zato éčkami, soľou a nekvalitnými rastlinnými tukmi s vysokým podielom omega-6 mastných kyselín sa väčšinou nešetrí. Vzniknutá hmota sa dochucuje napríklad krabím extraktom, alebo dochucovadlami. Nechýbajú ani farbivá, arómy, konzervanty, či zvýrazňovače chuti, medzi ktorými nechýba ani neslávne známy glutamán sodný. Ako vravím, pochúťka 🙂


UŽ OD 99€

2-mesačný stravovací plán a nutričné poradenstvo od odborníkov. Široký výber jedál, presné vypočítané nutričné hodnoty a pravidelné konzultácie sú základom vášho úspechu!

Pozrime sa podrobnejšie na zloženie

Krabie tyčinky najčastejšie nájdeme v obchode pod názvom surimi tyčinky. Menšími písmenami je uvedená aj informácia o tom, že ide o rybie tyčinky resp. rybie mäso s krabou príchuťou. A pri tomto podozrivom fakte by sa malo začať vaše pátranie po zložení produktu. Pozrime sa teda na neho bližšie.

Za symbolickú cenu (0,62 Eur), ktorá by už sama o seba mala vypovedať o kvalite si môžeme v bežnom obchode kúpiť Vici Surimi – rybie tyčinky, chladené, 100 g s nasledovným zložením:

 • surimi 37 % (drvené RYBIE mäso 34%, stabilizátory: sorbitol, cukor, polyfosforečnany), voda, VAJEČNÝ bielok, škrob (obsahuje GLUTÉN), repkový olej, cukor, aróma (obsahuje KôROVCE a zvýrazňovače chuti: E 635), jedlá soľ, VAJEČNÁ zmes, stabilizátor: karagénan, farbivá: kyselina karmínová, paprikový extrakt

Podobné je to aj pri ďalšom produkte Radoma Preto Surimi rybie tyčinky hlbokozmrazené, 250 g za 1,39 Eur so zložením:

 • Voda, Surimi 22% (drvené rybie mäso 20 %, stabilizátory: sorbitol, polyfosforečnany, cukor), Pšeničný škrob (obsahuje glutén), Vaječný bielok, Repkový olej, Sójová bielkovina, Cukor, Jedlá soľ, Farbivá: kyselina karmínová, paprikový extrakt, E171, Stabilizátor: karagénan, Zvýrazňovač chuti: glutaman sodný, E627, E631, Aróma

Čo je na nich zlé?

Ako môžeme vidieť po prečítaní zloženia, podiel „ryby“ v krabích tyčinkách je skutočne nízky, nehovoriac o kvalite. Keďže rybie mäso je na tento účel spracovávané veľmi nešetrným spôsobom, nemá ani zďaleka takú výživovú hodnotu ako ryby samotné. Tyčinky obsahujú väčšie množstvo sacharidov a soli, čo určite odradí priaznivcov zdravého stravovania. Aj napriek tomu sú však často prezentované ako zdravá potravina, prípadne sú súčasťou rôznych diét. Dôvodom je nižší obsah tukov (cca 5%) a nižšia energetická hodnota. Surimi sa totiž vyrába z málo tučných rýb a navyše sa zmes premýva vodou, aby sa tuk odstránil.

Fakt, že má potravina málo kalórií, z nej však zákonite nerobí potravinu zdravú. Najmä ak obsahuje mnoho aditív ako napríklad sorbitol – látka, ktorá môže spôsobovať podráždenie a bolesti žalúdka, kyselina karmínová, ktorá môže vyvolať alergické reakcie alebo glutamán sodný, ktorý môže v niektorých prípadoch spôsobovať bolesti hlavy, či zvýšený krvný tlak. V zložení nájdeme aj pšeničný škrob, takže krabie tyčinky nie sú vhodné pre celiatikov.


Existujú aj dobré surimi?

Keď sa ma klienti – milovníci takýchto tyčiniek pýtajú, či sa dajú aj v tejto oblasti nájsť kvalitné produkty, rada by som povedala, že áno. Krabiu tyčinku z ozajstného kraba sa mi ale ešte bohužiaľ nájsť nepodarilo. Ak už to musí byť, vyberajte surimi tyčinky s čo najvyšším obsahom rybieho mäsa. Výrobok bez aditív budete hľadať márne, takže ak ste fanúšikom krabích tyčiniek, éčkam sa nevyhnete. Surimi pochádza z Ázie no bohužiaľ, ani ak chcete staviť na produkty z týchto krajín, veľmi si nepomôžete. V princípe sa zloženie veľmi nelíši.

Za výhody surimi tyčiniek možno považovať nízku cenu, ľahkú dostupnosť, jednoduchú prípravu, zaujímavú chuť a rôznorodé využitie. Možno ich pripraviť rozličnými spôsobmi a vytvoriť naozaj netradičné pochúťky.  Za zamyslenie však stojí, či tieto pochúťky naozaj stoja za to.


Recept na krabí šalát

Najideálnejším, hoci nie najrýchlejším, ani najlacnejším spôsobom, ako si pripraviť kvalitný šalát, je použiť mäso zo skutočného kraba, kde však nepoužijeme krabie tyčinky surimi.

Ingrediencie

 • 1 fenikel
 • 2 pomaranče
 • hrsť čerstvej mäty
 • 1 zrelé avokádo
 • 100 g  krabieho mäsa
 • 2 PL extra panenského olivového oleja
 • chili (voliteľné)

Postup

 1. Fenikel očistíme a nakrájame na tenké rezance.
 2. Polovicu pomaranča nakrájame na plátky, zvyšok odložíme na neskôr. Plátky pomaranča poukladáme na tanier a posypeme natrhanými lístkami mäty.
 3. Avokádo nakrájame tiež na plátky a pridáme k pomaranču spolu s feniklom a krabím mäsom. Pridáme chilli.
 4. Zo zvyšných pomarančov urobíme šťavu, ktorú premiešame s olejom a prelejeme touto zmesou šalát.
 5. Ochutíme s himalájskou soľou a čiernym korením.


Joga Pobyt – Body&Mind Reštart

Toto víkendové spojenie jogy, aktívneho oddychu, skvelého jedla a ubytovania uprostred nádhernej prírody Demänovskej doliny bude pre váš reštart tým pravým orechovým. Nemáte s jogou alebo iným cvičením skúsenosti? To vôbec nevadí.

Silvia Hadeková

Fitness, Výživa, Recepty

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY

Joga & Brunch pre Psy
s výťažkom pre Združenie za Práva Zvierat
PRAKRITI Yoga Shala

Už od 39 Eur

Hodiny Ashtanga, Hatha a Flow jogy, workshopy, diskusie, a v neposledneom rade chutný a výdatný brunch. Tak bude vyzerať v poradí druhý event pod záštitou našej neziskovej organizácie SÁM od SEBA v spolupráci s bratislavským štúdiom PRAKRITI Yoga Shala.

ZOBRAZIŤ DETAIL >

Joga pobyt pri Banskej Štiavnici
pre všetkých fanúšikov jogy
Hotel Salamandra****

Už od 229.00 219.00 Eur

Ďalší zo série našich obľúbených joga pobytov s Vandou Gallo, tentoraz v srdci Štiavnických vrchov. Počas tohto víkendu vás, okrem hodín Hatha jogy, čaká aj cvičenie dýchacích techník – Pránajáma a výživový workshop – Ako využiť mixér v kuchyni.

ZOBRAZIŤ DETAIL >

Joga Pobyt – Body&Mind Reštart
pre všetkých fanúšikov jogy
Tri Studničky****

Ďalší termín už čoskoro

Toto víkendové spojenie jogy, aktívneho oddychu, skvelého jedla a ubytovania uprostred nádhernej prírody Demänovskej doliny bude pre váš reštart tým pravým orechovým. Nemáte s jogou alebo iným cvičením skúsenosti? To vôbec nevadí.

ZOBRAZIŤ DETAIL >