← Späť

Online tréner: Nezmysel alebo dobre investované peniaze?

Tibor Mráznov 17, 2018

V dnešnej dobe zažívame fitness boom. Takmer všetci už chodia do fitness centier, a tým pádom je veľký príliv začiatočníkov. Mal by takýto človek začal cvičiť sám alebo by mal na začiatok využiť služby osobného trénera? Ten mu môže pomôcť zostaviť tréningový a stravovací plán a naučiť ho techniky základných cvikov. Avšak služby trénera niečo stoja a dlhodobo to môže byť pre niekoho priveľká finančná záťaž. Pre takých je tu možnosť využiť služby, akou je online tréner. Aké sú výhody a nevýhody online tréningového plánu?


InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

Moderná fitness doba

Rozmach internetu prináša jednoduchú cestu k informáciám, a to aj ohľadom fitness. Za pár klikov si môžete nájsť všetko, čo vás zaujíma. Či už sú to rôzne tréningové plány, jedálničky, inštruktážne videá alebo aplikácie, podľa ktorých môžete cvičiť bez pomoci aj doma. Je to jedna z ciest, ako začať cvičiť. Veľa ľudí začína práve rôznymi výzvami, ktoré sa objavujú online na sociálnych sieťach. Problém je v tom, že väčšinou ide o všeobecné informácie, ktoré neodzrkadľujú individuálne potreby jednotlivca a laik ich môže zle pochopiť. Inštruktážne videá sú o niečo lepšou voľbou. Človek vidí, ako sa cvik správne vykonáva. Otázne je, ako precízne dokáže inštruktáž preniesť do reality. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, technika pri rôznych cvikoch je základ a dať pozor na viacero vecí naraz nie je jednoduché. Ľahko sa môže vytvoriť zlý návyk, ktorý sa odstraňuje iba ťažko. To je najväčšia nevýhoda online tréningov. Priamy dohľad trénera je mnohokrát na nezaplatenie.


Online tréner nie je pre každého

Najlepšou internetovou alternatívou je online tréner, ktorý nám vie zostaviť online tréningový plán podľa preferencií. Určite to ale neodporúčam začiatočníkom. Pri nich je potrebný osobný prístup, aby sa hneď na začiatku ich cesty predišlo zafixovaniu zlej techniky cvičenia a následne prípadným zraneniam. Taktiež je potrebné s nimi prejsť aspoň základnú diagnostiku pohybových stereotypov a predošlú zdravotnú anamnézu. V neposlednom rade osobne spoznať cvičenca a prispôsobiť tomu celkový prístup, program a jedálniček. Aj keď je online tréner dostupnejší a pre niekoho pohodlnejší, aspoň z úvodu odporúčam osobný kontakt. Online tréning môže byť dobre nastavený, ale keď absentuje dohľad, tréner ani nevie, či a ako kvalitne cvičenec trénuje. To môže znížiť efektivitu takéhoto online tréningového plánu. Namiesto šetrenia peňazí nimi nakoniec budete plytvať.

Až keď je technika zvládnutá…

Online tréner určite nie je vhodný pre technicky náročné cvičenia, napríklad vzpieranie alebo pokročilú gymnastiku. Ak sa medzi trénerom a cvičencom vybuduje dôvera a navzájom sa spoznajú, je možné prejsť aj na online coaching. V tomto prípade sú už základy techniky zvládnuté a tréner môže klientovi veriť, že poctivo plní tréningový plán. Aj tu je však dôležitá spätná väzba od cvičenca. To znamená, že trénera informuje o priebehu tréningu, svojich pocitoch či okolnostiach, ktoré môžu ovplyvniť tréningový proces. Osobný kontakt sa dá nahradiť a predovšetkým v dnešnej uponáhľanej dobe po online trénerovi siaha stále viac ľudí. Pokiaľ sa však dá, neváhajte zainvestovať a doprajte si poriadneho trénera. Z dosiahnutých výsledkov budete milo prekvapení.


Stravovací plán online

Pri stravovacích plánoch je situácia úplne odlišná a moderné technológie sú pre všetkých len prínosom. Rovnako pre začiatočníkov, ako aj pre pokročilých športovcov. V oblasti výživy totiž naozaj môžete spolupracovať s nutričným poradcom vzdialeným stovky kilometrov a stále byť v kľude, že sa nejedná o nefungujúci nezmysel. Online stravovací plán totiž v žiadnom prípade nie je o technike jedenia, na ktorú by musel odborník dozerať. Je to o motivácii a presne prispôsobených potravinách a veľkostiach porcii pre každého jedného klienta. Ak má výživový poradca dostatok informácii, vie takýto online jedálniček vypracovať na diaľku a následne konzultovať cez telefón alebo mail. Práve to je hlavný dôvod, prečo sa na našej stránke nenájdete online coaching, ale len online výživové poradenstvo 🙂SÁModSEBA Fit Pobyt

2. ročník programovo najnabitejšieho fitpobytu zameraného na jogu, beh, fitness, bojové športy a tiež zdravú stravu. Tak ako minulý rok celý zisk z pobytu poputuje nadácii Provida a teda detičkám bez rodín, o ktoré sa táto nadácia stará v programe Tvoj Buddy.

Tibor Mráz

FIT CAMP

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY

SÁModSEBA Fit Pobyt
s výťažkom pre deti bez rodín
RZ Tesáre Nové Mlyny

Už od 119 Eur

2. ročník programovo najnabitejšieho fitpobytu zameraného na jogu, beh, fitness, bojové športy a tiež zdravú stravu. Tak ako minulý rok celý zisk z pobytu poputuje nadácii Provida a teda detičkám bez rodín, o ktoré sa táto nadácia stará v programe Tvoj Buddy.

ZOBRAZIŤ DETAIL >

Joga Pobyt s Jarom Pávekom
cesta k vlastnej praxi
Tri Studničky****

Už od 389 Eur

Úplne prvý slovenský joga pobyt s Jarom Pávekom je tu a my sa nevieme dočkať! Toto 4-dňové spojenie jogovej praxe, jogových prednášok a diskusií o všetkom, čo sa jogy aspoň trochu týka, je vhodné tak pre úplných začiatočníkov, ako aj pre pokročilých cvičencov.

ZOBRAZIŤ DETAIL >

Joga Pobyt – Body&Mind Reštart
pre všetkých fanúšikov jogy
Hotel Tri Studničky****

Už od 359 Eur

Toto víkendové spojenie jogy, aktívneho oddychu, skvelého jedla a ubytovania uprostred nádhernej prírody Demänovskej doliny bude pre váš reštart tým pravým orechovým. Nemáte s jogou alebo iným cvičením skúsenosti? To vôbec nevadí.

ZOBRAZIŤ DETAIL >