← Späť

TOP 5 cottage cheese značiek v našich obchodoch

Silvia Hadekovájan 29, 2019

Cottage cheese je čerstvý prírodný hrudkovitý syr. V porovnaní s ostatnými syrmi má kratšiu dobu spotreby, keďže už ďalej nezreje a je určený na priamu konzumáciu. Ide však o potravinu s vysokou výživovou hodnotou. Cení sa najmä vysoký obsah bielkovín, čo zaujíma hlavne fyzicky aktívnych jedincov. Nízku energetickú hodnotu a málo tuku zasa ocenia ľudia, ktorí dbajú na líniu. Vďaka nízkej energetickej hodnote je často súčasťou výživových plánov zameraných na redukciu hmotnosti. Navyše obsahuje aj baktérie mliečneho kvasenia, čo z cottage cheesu robí ľahko stráviteľnú potravinu s priaznivými účinkami na trávenie a črevnú mikroflóru. Cottage cheese je výborný na raňajky a vďaka svojmu ľahkému zloženiu aj na večeru.


UŽ OD 99€

Mesačný stravovací plán a nutričné poradenstvo od odborníkov. Široký výber jedál, presné vypočítané nutričné hodnoty a pravidelné konzultácie sú základom vášho úspechu!

Vyberajte kvalitu

Kvalitný cottage cheese by nemal mať v zložení nič okrem mlieka, smotany, soli a mliekarenskej kultúry a mal by byť skôr hustejší ako riedky.  Jeho chuť by mala byť jemne nakyslá, mliečna, podobná tvarohu, no mierne slaná. Okrem vysokého obsahu bielkovín je cottage cheese aj zdrojom vápnika. Ďalej je potrebné spomenúť aj obsah vitamínov B (B1, B3 a B6), ako aj vitamín A, železo, horčík, draslík, zinok a meď. Ak cvičíte alebo sa zdravo stravujete, cottage cheese by ste mali zaradiť do svojho jedálnička. Cottage cheese a chudnutie ide taktiež dokopy.

Ako sa vyrába?

Jeho výroba nie je zložitá. Vyrába sa z pasterizovaného kravského mlieka kombináciou kyslého a sladkého zrážania pomocou syridla, alebo bez neho. Syridlo je prírodný komplex enzýmov, ktoré urýchľujú zrážanie. Nie vždy je syridlo uvedené v zložení, no rozpoznať sa dá tak, že syr vyrobený bez syridla je kyslejší a má menšie kúsky, zatiaľ čo cottage cheese vyrobený so syridlom má sladšiu chuť  a väčšie kúsky. Výsledkom procesu zrážania je syrenina, ktorá sa rozkrája, ďalej zahrieva a mieša, až vznikne syrové zrno, čiže typické hrudky. Tie sa ešte omývajú, aby sa zbavili srvátky a na záver sa zmiešajú so smotanou. V procese výroby sa do mlieka pridávajú aj mliekarenské kultúry, ktoré sa udržiavajú živé počas celej doby trvanlivosti.



Najlepšie značky na trhu

Na trhu nájdete množstvo značiek a druhov cottage cheesu. Okrem klasických neochutených sa najčastejšie v obchodoch vyskytujú pažítkové, paprikové, chilli alebo sladké, napríklad jahodové. Ochutené však neodporúčam, kvôli obsahu cukru a rozličných aditív. Radšej si biely cottage cheese ochuťte sami a budete tak vedieť, čo dávate do úst. Výnimkou je pažítkový cottage v prípade, že v zložení okrem už vyššie spomínaných zložiek nájdete navyše len pažítku. V obchodoch tiež nájdete mnoho “active protein” a iných špeciálnych edícii. Tie však často obsahujú len nejaké semienka navyše, no na cene to spozorujete až príliš výrazne.

Pre vás a mojich klientov som preto vybrala 5 značiek dostupných v našich obchodoch, ktorých zloženie zodpovedá vyššie uvedeným kritériám. Berte na vedomie, že najmä pri téme chuti je to subjektívne hodnotenie. Tu sú moji favoriti:

Sabi – Cottage cheese biely

Najväčší obsah bielkovín z vybraných značiek. Kyslá chuť typická pre cottage cheese. Značka Sabi ponúka aj pažítkový cottage cheese, ktorý obsahuje okrem už vyššie spomínaných zložiek navyše len pažítku (žiadne ochucovadlá, pridaný cukor, ani zahusťovadlá).


Madeta Jihočeský Cottage biely

Vysoký obsah bielkovín aj tukov a najnižší obsah soli. Najkalorickejší. Menej výrazná chuť, práve to však mne osobne vyhovovalo a preto sa dostal do tohto môjho rebríčku, aj napriek väčšiemu množstvu energie.


Tesco Mäkký čerstvý nízkotučný syr

Vysoký obsah bielkovín, menej tučný ako predošlý. V porovnaní s ostatnými obsahuje najviac soli, čo sa prejavuje aj na chuti.


Bio Cottage cheese Zuger bezlaktózový

Pre ľudí s laktózovou intoleranciou je vhodný Bio Cottage cheese značky Zuger. Na rozdiel od niektorých iných bezlaktózových cottage syrov neobsahuje žiaden pridaný cukor ani zahusťovadlá. Najmenej kalorický.


Rajo Cottage Cheese

Nakoniec komerčne najrozšírenejší, cottage cheese značky Rajo. Práve táto značka má najviac druhov mäkkých syrov, no práve biely je najkvalitnejším. V prípade intolerancie môžete taktiež vyskúšať jeho bezlaktózovú verziu.


Fit Pobyt s Cvičiskom

Chcete konečne zmeniť svoj životný štýl k lepšiemu, len neviete ako začať? Alebo cvičíte pravidelne, len chcete stráviť víkend s nabitým programom mimo mesta? V tom prípade je tento 3- alebo 4-dňový fit pobyt v spolupráci s Cvičiskom presne pre vás!

Silvia Hadeková

FIT WORLD

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY

Fight Camp – Box & Muay Thai
pre fanúšikov bojových športov
Hotel Altis****

Už od 199 Eur

Tréningy, relax a zábava pre začiatočníkov aj pokročilých, mužov aj ženy. Všetci na jednom mieste, v perfektných športových podmienkach a skvelej atmosfére. Taký bude náš najbližší Fight Camp pre všetky výkonnostné úrovne v krásnom prostredí Oravskej priehrady.

ZOBRAZIŤ DETAIL >

DeepWORK & BodyART Víkend
pre fanúšikov skupinových cvičení
Hotel Tri Studničky****

Už od 220 Eur

3- alebo 4-dňová kombinácia pomalšieho BodyARTu a dynamického DeepWORKu v jednom z najkrajších hotelov na Slovensku. A kto to všetko povedie? Nikto iný ako dvaja z najlepších a najskúsenejších inštruktorov na Slovensku, Milan Adamka a Eňa Buzinkay.

ZOBRAZIŤ DETAIL >

Fit Pobyt s Cvičiskom
pre nadšencov zdravého životného štýlu
Chata Hradečanka (ČR)

Už od 219 Eur

Chcete konečne zmeniť svoj životný štýl k lepšiemu, len neviete ako začať? Alebo cvičíte pravidelne, len chcete stráviť víkend s nabitým programom mimo mesta? V tom prípade je tento 3- alebo 4-dňový fit pobyt v spolupráci s Cvičiskom presne pre vás!

ZOBRAZIŤ DETAIL >