← Späť

Žiadne tenisky sú lepšie ako zlé tenisky

Peter Fijalkamáj 23, 2016

Tento článok som nemohol začať inak, než touto titulnou fotkou. S bosonohým behaním som začal približne pol roka predtým, ako som prvý krát videl obrázok vysmiatych tarahumarských indiánov v knihe Born to Run, bežiacich po kamenistom chodníku. Práve pol roka predtým som si totiž v predajni skúšal nový model tenisiek a v tom som zazrel Luna sandále. Keď mi predavač povedal  že ten kus pneumatiky so šnúrkou je bežecká obuv, myslel som že mu preskočilo a to som veru človek s celkom otvorenou mysľou. V momente, keď som sa neskôr dostal v knihe na túto stránku, ihneď som si spomenul na zážitok z obchodu. Prišlo mi to tak šibnuté, že som to jednoducho musel vyskúšať. Napokon, čo som ja horší ako nejaký mexický Indián?

InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

Nabehol som do obchodu, kúpil svoje prvé Luny a na druhý deň som si chcel dať krátky výbeh po petržalskej hrádzi. Nemal som žiadne očakávania, dokonca som bol skôr skeptický a myslel som si, že po troch km si budem nadávať ako som mohol vyhodiť toľko peňazí za niečo, čo mi rozrezalo kožu medzi palcom a druhým prstom. Z krátkeho výbehu bolo 25 km na Devín a spať. Pri minimalistických teniskách som si zvykol na kontakt so zemou. No toto bol úplne nový level, ktorému sa vyrovná iba keď beháte bosí po tráve. Tu niekde začal môj príbeh „žabkára“, ako ma úsmevne volajú kamaráti.

Peter Fijalka - Barefoot Beh


Poďme však od beletrie ku faktom

Prečo beh na boso, resp. v minimalistickej obuvi? Nech je mojím prvým argumentom reč ľudí viac študovaných:  “Naše chodidlá sčasti vznikli pre beh. Ľudia sa venovali vytrvalostnému behu milióny rokov, no modernú bežeckú obuv vynašli až po roku 1970. Počas väčšiny evolučnej histórie človeka boli bežci buď bosí, alebo nosili minimálnu obuv ako sandále či mokasíny s menšími opätkami a len malými vypchávkami. Náraz bosou alebo ľahko obutou pätou bolí, pristátie chodidla zakaždým vyvoláva veľkú kolíznu silu. Bosonohí bežci však viac smerujú prsty na nohe k miestu pristátia, čím sa kolízii vyhnú znížením efektívnej hmotnosti chodidla pri prudkom zastavení a pružnejšou reakciou celej nohy,” tvrdia harvardskí vedci Madhusudhan Venkadesan a Daniel Lieberman.

S teniskami verzus bez tenisiek

„Pri behu naboso vaša noha funguje tak, ako od prírody má. Pracuje pri tom 28 kostí, 17 šliach, 19 svalov, 33 kĺbov a viac ako 200 tisíc nervov, ktoré v chodidle máme. To všetko vytvára ten najlepší bežecký mikropočítač, ktorý vedie a upravuje našu chôdzu a beh. Ľudská noha je aj dômyselným systémom odpruženia, ktorý pohlcuje nárazy pri dopade, a pri odraze túto energiu využíva k pohybu vpred. Beh naboso vás povzbudí k tomu, aby sme nedopadali na pätu, ale na prednú časť chodidla, a tiež nám skráti krok. To vedie k výraznému odstráneniu prudkých nárazov na vaše členky, kolená, bedrové kĺby a chrbticu. Okrem toho beh naboso napráva držanie tela, povzbudzuje dýchanie a zlepšuje imunitu“ dodávajú chalani z behnaboso.sk a sám by som to lepšie nepovedal.

Bežná deformácia nôh


A teraz niečo z vlastných skúseností

Vôbec nie som proti vede a pokroku, ktorý nám prináša. Vždy si ale rád položím otázku „načo kaziť niečo, čo dokonale funguje po státisícročnom vývoji?“ Však my sami nevieme postaviť robotické chodidlo, pretože je to príliš zložitý biomechanický stroj. Po jeden a pol roku chodenia iba v minimalistickej obuvi a nabehaní pár tisíc km si neviem predstaviť, že by som sa vrátil ku konvenčným topánkam. Narástli mi chodidlá o skoro dve čísla, členky mám pevnejšie, lýtka dynamickejšie, panvu stabilnejšiu. Dokonca sa mi začali aktivovať palce pri chôdzi, čo mňa osobne teší najviac. Samozrejme to nie je všetko taká rozprávka akoby sa mohlo zdať. Keď prejdete na minimalistickú obuv, pripravte sa na svalovice, v začiatkoch bolesť chodidiel a zadku. Keď máte od detstva chodidlá v „sadre“, u žien dokonca v opätkoch, vaše telo sa doslova musí naučiť správne kráčať. Ak pretekáte v behu, určite v začiatkoch spomalíte, odmenou za vašu trpezlivosť vám však môže byť skutočnosť, že vaša kariéra sa predĺži a nebudú ju sužovať toľké zranenia. Iste, správnu techniku môžete mať aj v bežeckej obuvi s mäkkou podrážkou, napokon vrcholoví bežci to jasne dokazujú, no ešte som sa nestretol s teniskami, v ktorých by sa mi mohlo chodidlo dostatočne roztiahnuť do strán a tak mi nedeformovať prsty.


Nejaké rady na záver?

Ak sa rozhodnete po prečítaní tohoto textu skúsiť nejakú barefootovú obuv, odporúčam vám kúpiť voľnočasové topánky a chodiť v nich čo najčastejšie. Vaše chodidlá sa musia uvoľniť, bedrá zosilnieť a postupne môžete skúsiť beh, inak si môžete skôr ublížiť ako pomôcť. Čo však môžete urobiť ihneď, je zabezpečiť prirodzenú obuv pre vaše deti a tak im uchovať zdravé telo, ktoré väčšina z nás stratila v dôsledku zlej obuvi!


PS: takto vyzerajú nohy po 16 hodinách a odbehnutí 108 km ultra trailového behu. Nedajte sa však oklamať, po osprchovaní som nemal na chodidlách ani škrabanec!

Peter Fijalka po 107 km barefoot behu


DeepWORK & TotalBODY Víkend

Kombinácia pomalšieho DeepWORKu a dynamického TotalBODY je ideálna pre všetkých milovníkov skupinových cvičení, ktorí nemajú radi stereotyp.

Peter Fijalka

SLAVIA AGROFERT

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY

SÁModSEBA Fit Pobyt
s výťažkom pre deti bez rodín
RZ Tesáre Nové Mlyny

Už od 119 Eur

2. ročník programovo najnabitejšieho fitpobytu zameraného na jogu, beh, fitness, bojové športy a tiež zdravú stravu. Tak ako minulý rok celý zisk z pobytu poputuje nadácii Provida a teda detičkám bez rodín, o ktoré sa táto nadácia stará v programe Tvoj Buddy.

ZOBRAZIŤ DETAIL >

Joga Pobyt s Jarom Pávekom
cesta k vlastnej praxi
Tri Studničky****

Už od 389 Eur

Úplne prvý slovenský joga pobyt s Jarom Pávekom je tu a my sa nevieme dočkať! Toto 4-dňové spojenie jogovej praxe, jogových prednášok a diskusií o všetkom, čo sa jogy aspoň trochu týka, je vhodné tak pre úplných začiatočníkov, ako aj pre pokročilých cvičencov.

ZOBRAZIŤ DETAIL >

Joga Pobyt – Body&Mind Reštart
pre všetkých fanúšikov jogy
Hotel Tri Studničky****

Už od 359 Eur

Toto víkendové spojenie jogy, aktívneho oddychu, skvelého jedla a ubytovania uprostred nádhernej prírody Demänovskej doliny bude pre váš reštart tým pravým orechovým. Nemáte s jogou alebo iným cvičením skúsenosti? To vôbec nevadí.

ZOBRAZIŤ DETAIL >