Skákať na trampolíne pri dobrej hudbe a pritom chudnúť a budovať si kondíciu. To znie viac ako dobre, a možno aj preto sa jumping teší pomerne veľkej obľube. Rozmýšľate, že by ste ho vyskúšali? Prečítajte si predtým, pre koho je takéto cvičenie vhodné a či má naozaj taký efekt, aký sľubuje.
InBody diagnostika v Bratislave
Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!
Čím sú tieto trampolíny špecifické
Jumping cvičenie zaraďujeme medzi aeróbne, dynamické cvičenia. Vykonáva sa na špeciálnych trampolínach s držadlami. Cvičenie na trampolínach pôvodne vzniklo v USA a vo veľkom sa začalo využívať behom II. svetovej vojny, kedy trampolíny používali pri svojich tréningoch piloti na zlepšenie priestorovej orientácie, koordinácie a rovnováhy. Čo je ale prekvapujúce, jumping ako taký vznikol v Českej republike, odkiaľ sa dostal do ďalších krajín. V jumpingu sa kombinujú rozličné skoky, poskoky, výskoky, výkopy a dynamické šprinty. K záveru lekcie sa zvyknú zaraďovať aj silové, posilňovacie cviky a strečing. Okrem klasických lekcií jumpingu existujú aj hodiny zamerané na posilňovanie, spaľovanie, lekcie pre deti, či tanečné lekcie. Existuje aj obdoba jumpingu s názvom FitJump, ktorý pochádza z Brazílie a líši sa najmä tým, že jumping trampolína nemá žiadne držadlo.
Kritický pohľad na skákanie
Mnohé štúdie sa pokúšali overiť bezpečnosť a účinnosť skákania, no neprišli s jednoznačnými a zhodnými výsledkami. Podľa jednej zo štúdií má skákanie ako také pozitívny vplyv, keďže zvyšuje hustotu kostí, a teda ho možno považovať za prostriedok prevencie alebo spomalenia vzniku osteoporózy. Na druhej strane sa často hovorí o účinku skákania na kĺby. V tomto prípade ide o negatívny účinok. A práve tu treba spomenúť jumping trampolínu. Tá by mala zabezpečiť, že skákanie je šetrnejšie pre kĺby, šľachy a väzy.
Naozaj to nie je pre každého…
Jumping cvičenie môže byť skvelou zábavou a príjemným spestrením tréningového plánu, prípadne doplnkom kondičného tréningu. Určite však nemôže slúžiť ako základ tréningu a nemali by ste ho cvičiť ani na dennej báze. Pozor si musia dávať hlavne ľudia s nadváhou a začiatočníci bez dostatku svalovej hmoty a koordinácie. Ľudia s nadváhou by mali byť špeciálne obozretní pri dopadoch, keďže zaťaženie kĺbov je v ich prípade väčšie.
Inkontinencia
V súvislosti so skákaním na trampolíne sa najčastejšie riešia problémy s panvovým dnom a s tým spojenou inkontinenciou. Nielen ženy, ktoré majú nedostatočne pevné panvové dno, si častým skákaním na trampolíne koledujú o problémy s inkontinenciou. Potvrdzuje to aj štúdia, ktorá skúmala výskyt inkontinencie u mladých športovkýň. Vychádzala zo všeobecného presvedčenia, že trénované ženy majú silné panvové dno v dôsledku pravidelného tréningu, čím sú chránené pred inkontinenciou. Neplatí to však vždy! Výsledky hovoria, že až 80% testovaných žien hlásilo mimovoľné úniky moču, ale iba počas tréningu na trampolíne. Tieto problémy začali asi po 2 -3 rokoch tréningu.
Bolesti chrbta a nôh
Iný druh cvičenia by mali zvoliť aj ľudia, ktorí trpia bolesťami chrbta. Tí, ktorí majú sklony k pronácii či supinácii, čiže postrannému vyklenutiu chodidla a členku do vnútornej alebo vonkajšej strany, by mali byť pozorní pri dopade, aby si nespôsobili zranenie v podobe vyvrtnutia či zlomeniny. To isté platí aj v prípade, ak máte slabé kolená.
Jumping vie mať veľa benefitov
Jumping môžete pokojne zaradiť do cvičebného programu ako spestrenie. Môže vám pomôcť pri chudnutí, zlepšiť fyzickú kondíciu a celkovú stabilitu a koordináciu. Skákaním na trampolíne posilníte stabilizačný aparát trupu, bedrových kĺbov, kolien a členkov. Zabrať dostanú najmä nohy a na trampolíne si viete dať poriadne intenzívny tréning, pri ktorom viete zapojiť celé telo. Veľkým plusom je, ak inštruktor zaradí aj balančné cviky, pri ktorých posilníte hlboký stabilizačný systém a trénujete rovnováhu. Jumping je často propagovaný aj ako cvičenie, ktoré zlepšuje trávenie a vylučovanie, podporuje detoxikáciu organizmu, no pri takýchto tvrdeniach sa my tréneri skôr pousmejeme, ako by sme ich brali vážne. Skákanie na trampolíne je často vnímané jednoduchšie ako v skutočnosti je, a tiež je považované za príjemnejšiu aktivitu ako iné typy aeróbneho cvičenia. Ak si ho ale chcete dopriať pravidelne, určite nezabúdajte na kompenzačné a posilňovanie cviky.
Je nám treba trampolínu?
Skákanie na jumping trampolíne môže byť skvelou súčasťou komplexného, zábavného a efektívneho tréningu. Skoky, preskoky a výskoky patrili odjakživa k pohybom prirodzeným pre človeka. Nemusíte však hodinu skákať na trampolíne. Zaskáčete si aj pri mnohých ďalších skupinových cvičeniach ako je HIIT tréning, tabata, deepwork a iné. Skákanie na trampolíne nepochybne má svoje čaro, no odporúčam ho praktizovať pod dohľadom odborníka a iba ako doplnok k ostatným typom cvičenia.
Bulharský drep: Efektívny cvik na zadok a zmiernenie bolesti v krížoch
Ľudmila Krasňanská feb 11, 2019