← Späť

Partnerská joga a Akrojoga: Vo dvojici sa cvičí lepšie!

Eva Mamrillovájan 6, 2019

Slovo joga znamená v Sanskrite spojenie a partnerská joga spája do cvičenia rovno dvoch ľudí. Párová joga je určená nielen životným partnerom, ale i kamarátkam, rodinným príslušníkom alebo i úplne cudzím ľuďom. Je úžasným spôsobom ako vniesť do cvičenia jogy niečo nové, zábavné, naučiť sa viac o sebe i vlastnej interakcii s inými, prehĺbiť komunikáciu, dôveru, intimitu. Budete sa čudovať, čo všetko sa dá o sebe a iných zistiť aj bez slov!


InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

Podobné druhy jogy

Partnerská joga však nie je jediná, ktorá sa cvičí vo dvojici. Podobným, možno o čosi náročnejším, štýlom cvičenia pre páry je Akrojoga. Jej názov bol odvodený od akrobacie, to znamená, že pozície v akrojoge spájajú prvky jogy, akrobacie i thajskej masáže. Vznikla začiatkom 20.storočia, keď známy učiteľ jogy Krishnamacharya cvičil jogu s dieťaťom. Odvtedy tento štýl len a len prekvitá a nachádza si stále viac prívržencov. Jeden z dvojice leží na zemi (base) a rukami a nohami podopiera partnera, ktorý strieda pozície vo vzduchu (flyer). Aj v tomto štýle je dôležité naučiť sa vnímať toho druhého skrz dotyk, dych a iné signály tela.


Výhody cvičenia jogy vo dvojici

Pokiaľ uvažujete nad tým, či s partnerskou jogou začať, prečítajte si o týchto 5 základných benefitoch, ktoré vám do života prinesie:

1. Väčšia fyzická výzva

Spoločným menovateľom u oboch vyššie spomenutých štýlov je, že môžeme použiť vlastnú váhu a gravitáciu na posúvanie svojich hraníc v jednotlivých joga cvikoch a dostať sa v nich ďalej. Navzájom si môžeme pomôcť a podporiť sa, v niektorých prípadoch možno i prekonať svoj strach, naučiť sa na toho druhého spoľahnúť a tiež si otestovať svoje vlastné sily.


2. Spoločne strávený čas a veľa zábavy

Čas je v dnešnej dobe jednou z najvzácnejších komodít a preto skutočne záleží na tom s kým a ako ho strávime. Partnerská joga predstavuje kvalitný čas, ktorý využijete pre svoje zdravie, fyzické i psychické, do vzťahu prinesiete nový vietor, viac ľahkosti a zábavy a spoznáte kopec podobne naladených ľudí.


3. Prehĺbenie dôvery a intimity cez dotyk

Keď máte v pozícii niekoho držať alebo byť držaný, vyžaduje si to veľkú dávku dôvery a prekonanie svojho strachu. A je jedno či cvičíte s niekým koho poznáte alebo tú osobu vidíte prvý krát. Dotyk je v partnerskej joge kľúčovým, ten čo dávate i prijímate. Dnešná spoločnosť vzájomné dotyky nepodporuje a pritom sú pre naše zdravie a vzťahy nepostrádateľné! Samozrejme, práve pri dotykových aktivitách je dôležité vnímať hranice svoje i toho druhého, čo, pre vás v poriadku ešte je a čo už nie a jasne to komunikovať.


4. Ďalší dôvod prečo sa hýbať

Sú ľudia, ktorí cvičia, aby schudli, alebo sa zbavili bolestí chrbtice a joga skutočne dokáže pomôcť v oboch prípadoch. Cvičenie jogy vo dvojici nie je výnimkou, je však vhodnejšia pre tých, ktorí chcú v joge, v pohybe ako takom, alebo vo vzťahoch prijať novú výzvu. Samozrejme, aj párová joga vám dá skutočne zabrať, ak máte udržať časť alebo i celú váhu partnera. Neodporúčali by sme ju však nikomu, kto má akútne ťažkosti pohybového aparátu. Treba počkať, kým sa stav nestabilizuje.


5. Osobný rast v partnerskej joge

Dokážete sa skutočne spoľahnúť na iného človeka? Dokážete mu byť oporou? Aký veľký je váš strach? Ako blízko si dokážete pustiť inú osobu? Ako ďaleko sa dá v joga pozíciach dostať? Vďaka cvičeniu jogy vo dvojici sa dozviete odpovede na otázky, ktoré postupne transformujú vás i Vaše vzťahy.


Doma, na workshope, na pobyte

Skvelé na tom všetkom je, že si jogu vo dvojici môžete zacvičiť i doma, čomu sa poteší aj vaša peňaženka. Avšak, skôr ako začnete je vhodné navštíviť workshop alebo kurz, prípadne absolvovať víkendový pobyt s nami, ktorého súčasťou je i workshop partnerskej jogy. O ten sa na joga pobyte postará Katka Ježovicová, zakladateľka centra JOGA ZDRAVO v Bratislave a autorka metódy Jogy pre zdravý chrbát – bloky, ktorej sa nepoteší len Vaša chrbtica ale celé telo.


Eva Mamrillová

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY