← Späť

Recepty starej mamy, ktoré vás určite postavia na nohy

Silvia Hadekovánov 14, 2018

Rýchla doba si vyžaduje rýchle riešenia. Aj preto mnohí pri prvých príznakoch akéhokoľvek ochorenia hneď siahajú po prípravkoch modernej medicíny. Tradičné recepty, či už na jedlá alebo liečivé nápoje, akoby upadli do zabudnutia. Klasická liečba sa opiera o syntetické farmaceutické liečivá. Tie síce majú liečivé účinky a väčšinou zaberajú rýchlejšie ako “recepty starej mamy”, no okrem toho majú často aj rad nepriaznivých účinkov. Nenadobudnite dojem, že ste na nejakej šarlatánskej stránke. Sú situácie, kedy domáca liečba v žiadnom prípade nestačí a treba siahnuť po klasických liekoch. Existuje však mnoho domácich receptov, ktoré možno použiť napríklad na zažehnanie prvých príznakov prechladnutia, posilnenie imunity či ako podporu hlavnej liečebnej metódy. Recepty starej mamy rozhodne patria do zdravej domácnosti.


InBody diagnostika v Bratislave

Merajte si svoj diétny progres! Počas diagnostiky zistíte svoje % tuku a svalov v tele, hodnotu viscerálneho tuku, zadržiavanie vody a iné parametre. Vaša premena začína už dnes!

Klasická vs. domáca liečba

Tradičná “nemoderná” liečba vychádza z toho, ako sa liečili ochorenia kedysi, keď ľudia nemali možnosť zájsť do najbližšej lekárne. Ide o recepty a postupy využívajúce silu prírody, rôznych plodín, byliniek, korenín a ich účinné kombinácie. V žiadnom prípade nechcete zatracovať klasickú liečbu a odporúčame každému svoj zdravotný stav konzultovať s lekárom. Proti sebe nechcete stavať ani klasickú medicínu a prírodnú domácu liečbu. Skôr ich postaviť vedľa seba, aby sa navzájom dopĺňali a podporovali. Uvedené recepty na domácu liečbu môžu slúžiť preventívne alebo môžu byť prvým krokom liečby predtým, než siahnete po liekoch. Prípadne vám pomôžu natoľko, že sa zaobídete aj bez nich.


Nie je to len zázvorový čaj

Najznámejším a najčastejšie využívaným domácim receptom  je zázvorový čaj. Zázvor, alebo po slovensky ďumbier, pomáha pri trávení a nevoľnosti, podporuje chuť do jedla, látkovú premenu a krvný obeh. Vďaka tomu sa mozog lepšie zásobuje kyslíkom. Preto sa odporúča piť ho po jedle a tiež ľudom, ktorí majú prácu náročnú na koncentráciu. Okrem toho zahrieva a vyťahuje z tela hlieny. Používa sa teda pri prechladnutí, chrípke a tiež na podporu imunity. Vyskytuje sa v mnohých receptoch starých mám.

1. Recept je jednoduchý:

Nastrúhajte zázvor a zalejte vriacou vodou v pomere 1 šálka vody a 1 lyžica strúhaného zázvoru. Pridať možno aj lyžičku medu a citrón. Pozor, med pridajte až keď nebude voda vriaca, inak sa jeho pozitívne účinky výrazne znížia.

2. Na posilnenie imunity poslúži aj tento overený recept:

Vytlačte šťavu z 10 citrónov, pridajte 3 strúčiky roztlačeného cesnaku a 1 lyžičku najemno nastrúhaného chrenu. Zmes nechajte odstáť 3 týždne na tmavom mieste. Užívajte 1 lyžičku ráno a večer, najlepšie zriedenú s vodou.

Táto zmes pomáha aj pri avitaminóze a anémii. Citrón stimuluje imunitnú aktivitu organizmu, cesnak pôsobí antivírusovo, bojuje proti plesniam, kvasinkám a hromadeniu hlienu. Okrem toho má protizápalový účinok. Chren je považovaný za prírodné antibiotikum.

3. Recept bez zázvoru:

Medzi často využívane babičkine recepty, využívané napríklad proti bolestiam hlavy, patrí mletá škorica (1g) zaliata 0,5 dcl horúcej vody. Nechajte ju 30 minút odstáť, pridajte trocha medu a pomaly pite. Z výluhu možno pripraviť aj obklad, ktorý sa prikladá na čelo a spánky.

4. Kvalitný vývar:

Téma babičkiných receptov sa nezaobíde bez toho, aby sme nespomenuli aj mäsový vývar. Každý, kto už zažil opicu, vie, že poriadny vývar, či už slepačí alebo hovädzí, ho po ťažkej noci postaví na nohy. A nielen to. Silný vývar z mäsa a z kostí priaznivo pôsobí na imunitný systém. Prírodný kolagén a aminokyseliny zasa prospievajú tráviacemu traktu a pomáhajú hojeniu rán.


Superpotraviny a domáca liečba

Určite ste už počuli moderné fitness slovíčko superfood alebo superpotraviny. Ich definícia by mohla znieť tak, že majú mimoriadny obsah niektorých látok, ako sú vitamíny, minerály, vláknina, enzýmy či antioxidanty. Vďaka tomu majú viac pozitívnych účinkov na ľudský organizmus ako iné potraviny. Možno nimi taktiež podporiť imunitu či celkové zdravie.

Patrí medzi ne napríklad kurkuma obsahujúca kurkumín, ktorý je silným antioxidantom. Má protizápalové účinky, pomáha od bolesti a reguluje hladinu krvného cukru. Do skupiny superpotravín zaraďujeme aj fermentované, teda kvasené potraviny, ako je kyslá kapusta, kim-chi alebo kyslé uhorky. Kvasené potraviny zlepšujú funkciu hrubého čreva a pomáhajú udržať zdravú rovnováhu priaznivých baktérií v čreve. Tým priamo vplývajú na imunitu. Ideálne je ich konzumovať bez tepelnej úpravy, ktorou sa ničia enzýmy a probiotické kultúry. Slovo superfood je však až príliš moderné, čo samozrejme používajú (resp. zneužívajú) výrobcovia a distribútori takýchto výrobkov. Radšej teda stavte na pestrý jedálniček plný “klasických” potravín, ako na nejaké predražené superprodukty.


Silvia Hadeková

FIT WORLD

MOJE ČLÁNKY

FIT POBYTY